Výběr podlahy pro váš dům: 2. díl

Konečně jste se rozhodli. Vašemu bytu bude nejlépe slušet dekor dřeva. Ani teď ale není vyhráno, protože na trhu existuje hned několik variant podlah, které tento požadavek naprosto splňují. Skončíte u odolného vinylu, cenově dostupné laminátové podlahy, stále oblíbeného PVC, nebo snad u luxusní podlahy z přírodního dřeva? I když se to může zdát snadné, nepodceňujte svou informovanost o vlastnostech každého z těchto materiálů.

Začneme od těch nejlevnějších. Ještě před dvaceti lety jste mohli podlahu z PVC najít téměř v každém českém bytě. Zejména u panelových domů byl tento typ podlahové krytiny téměř nutností. Dnes už se s ní tak často nepotkáme a většina lidí PVC automaticky zavrhuje. Jaké jsou jeho výhody? PVC nabízí množství nejrůznějších atraktivních dekorů, jeho pokládka je jednoduchá a snadno se udržuje. V případě mechanického poškození ho lze poměrně jednoduše opravit. Ovšem co se odolnosti týče, obyvatele bytu příliš nepotěší.

O trochu lépe je na tom podlaha z laminátu, která zažila velký boom přibližně před pěti lety. Laminát najdeme nejčastěji právě v dřevěném dekoru a ke cti mu mluví například stálobarevnost. Na první pohled je však poznat, že se od přírodního dřeva stále ještě velmi liší. Právě u laminátových podlah je viditelný rozdíl v cenových kategoriích a každý typ se vyznačuje trochu jinými vlastnostmi. I laminát ale patří mezi cenově velmi dostupné varianty, což mu zajišťuje velkou oblíbenost.

Vinylové podlahy se momentálně hřejí na výsluní přízně. Předurčuje je k tomu zejména nezvykle velká odolnost a často prostorově řešený dekor, který je od přírodního dřeva občas až k nerozeznání. Vinyl si oblíbili hlavně majitelé domácích mazlíčků, a to z toho důvodu, že vydrží mnohem více, než měkké přírodní dřevo.

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.