Jak posílit imunitu na konci zimy: 7 osvědčených tipů

Aby vás hned zkraje jara neskolil první bacil, který na vás zaútočí, měli byste dbát na svoji obranyschopnost. Připravili jsme pro vás seznam 7 jednoduchých způsobů, jak rychle a účinně posílit imunitu.

1. Nezapomínejte na pohyb

Pravidelná chvilka pohybu dokáže hotové zázraky. Když udržujete tělo v dobré kondici, bude v dobré kondici i vaše obranyschopnost. Abyste pečovali o zdraví fyzické a psychické, nemusíte být zrovna vrcholovými sportovci. Postačí, když budete častěji chodit, vyměníte výtah za schody a občas si dopřejete sport, který sedne vaší povaze – třeba klidnou jógu nebo hravou zumbu.

2. Zajděte do sauny

Finská sauna je z hlediska posilování imunity geniální. Odplavíte z těla škodlivé látky, zlepšíte prokrvení pokožky, uvolníte svaly a zvýšíte hybnost kloubů. Během pobyt v sauně také dochází k odbourávání psychického napětí a stresu, takže kromě těla účinně čistíte i svoji mysl. A pokud vám lékař pobyt ve finské sauně zakázal, nezoufejte. Naprostá většina lidí si může po libosti dopřávat relaxaci uvnitř infrasauny. Dnes takové sauny seženete i v prostorově úsporném provedení, takže je snadno umístíte i k sobě do bytu či domu.

3. Dodejte tělu vitamíny a minerály

Správný jídelníček je stejně důležitý jako pravidelný pohyb. Nevynechávejte snídaně a s večeří to nepřehánějte. Tělu nejvíc prospěje, když mu dopřejete pestrou stravu v pravidelných intervalech. Na konci zimy jezte co nejvíc ovoce a zeleniny, ať svůj organismus na chřipkové období preventivně připravíte. Zaměřte se na květák, brokolici, zelí a růžičkovou kapustu.

4. Pijte

Zní to možná jednoduše, ale vzhledem k tomu, jak často na správný pitný režim zapomínáme, není od věci takovou základní poučku připomenout. Stačí přitom, když pijete úplně obyčejnou kohoutkovou vodu, která krásně napomáhá detoxikaci organismu. Měli byste vypít asi 2 až 3 litry za den a kromě vody si můžete dopřát třeba i bylinný čaj.

5. Otužujte se s mírou

Otužování neznamená, že se musíte sprchovat ledovou vodou a doma vypnout všechny radiátory. Úplně postačí, když pro začátek uberete trochu oblečení a nebudete chodit příliš nabalení. Doma také pravidelně větrejte, snižte třeba stupínek na topení a po ránu si trochu zacvičte – třeba u otevřeného okna. Vše ale dávkujte pěkně postupně a polehoučku, ať svému organismu nezpůsobíte příliš velký šok.

6. Vyspěte se dorůžova

Kvalitní spánek je pro budování obranyschopnosti stejně důležitý jako přísun vitamínu C. Pokud tělo nenecháte v noci dostatečně zregenerovat, bude vaše imunita přirozeně oslabená a náchylnější k útokům bakterií i virů. Ideálem je většinou 8 hodin spánku, ale přesné číslo je vždy individuální. Poslouchejte svoje tělo. To vám nejlépe řekne, kolik času na zotavení potřebuje.

7. Relaxujte a smějte se

V dnešní uspěchané době často zapomínáme odpočívat. Z výzkumů vyplývá, že pokud si dopřáváme hodně relaxace a smíchu, má to nejen příznivý vliv na naši psychiku, ale i na náš fyzický stav. Nepracujte proto do vyčerpání všech sil a náročnější období si kompenzujte příjemnou dovolenou, při které naberete novou energii.

Abyste vybudovali dobrý imunitní systém, stačí dodržovat základní zásady zdravého životního stylu. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.