Plánujete postavit dřevostavbu svépomocí? Pozor na zbytečná rizika!

Vždyť je to jen pár dřevěných trámků obalených vatou. Pozvu na víkend kámoše a za pár dnů máme hotovo. Nejsem žádnej trouba! Odmítám platit stavební firmě za něco, co zvládnu sám!“ Poznáváte se v následujících výrocích? Pak s největší pravděpodobností plánujete výstavbu dřevostavby svépomocí. Pokud jsou vaši kamarádi zkušení tesaři, kteří už mají několik dřevostaveb za sebou, není důvod se stavby obávat. V opačném případě si pročtěte rizika a nástrahy, s nimiž se můžete setkat.

Pozor na přehnaný optimismus

Ačkoli se může zdát, že dřevostavba je taková větší dřevěná skládačka, ve finále dospějete k názoru, že vaše představy byly až přehnaně optimistické. Dnešní technologie dřevostavby se od těch dřívějších citelně liší. Pokud tedy máte ve svém okolí někoho, kdo již dřevostavbu stavěl v letech dávno minulých, s největší pravděpodobností vám dnes již příliš k užitku nebude. Ve finále budete potřebovat odborné rady, ale třeba i výpomoc, která pochopitelně něco stojí. Kvalitně provedená dřevostavba je nesmírně náročná na konstrukční detaily a použité materiály. Jakékoli nedokonalosti či experimentování se vám mohou nepěkně vymstít a řádně prodražit.

Kdy se do stavby dřevostavby svépomocí pouštět?

Pokud již máte se stavbou dřevostavby nějaké zkušenosti nebo se ve vašem okolí nachází někdo, kdo se tomuto oboru profesionálně věnuje, můžete o realizaci svépomocí vážně uvažovat. Dřevostavba svépomocí může být vhodným řešením pro ty, kteří mají dostatek času, technické vzdělání, veškeré potřebné nářadí a zejména odborného konzultanta, s nímž mohou jednotlivé detaily pravidelně konzultovat.

cw

 

Výhody a nevýhody dřevostavby svépomocí

Jako první se podívejme na výčet výhod, mezi něž patří finanční úspora, volnost při rozhodování anebo specifická osobní vazba k postavenému domu. Ovšem nic není pouze černé a bílé, proto i v případě dřevostavby postavené svépomocí musíme upozornit na určité nevýhody, jež jsou s touto možností neodmyslitelně spojené. Mezi ty patří například velmi nejasná kalkulace, která se může navýšit o dodatečnými náklady. Úspora finančních prostředků tak může být ve finále zanedbatelná nebo dokonce žádná. Pokud si postavíte dům svépomocí, nemáte žádnou záruku, že vám vydrží. Firmy, které staví rodinné domy, jsou naopak garantem kvality. Taková profesionálně postavená dřevostavba tak může vydržet 120 – 180 let!

Dřevostavba

Další nevýhody a rizika

Pokud se do realizace dřevostavby pustíte, počítejte s tím, že po ruce musíte mít neustále nějaké volné finanční prostředky, za něž můžete realizovat nákup materiálu či proplacení drobných subdodavatelských prací. Připravte se také na tvrdou fyzickou dřinu, které můžete být vystaveni po mnoho dlouhých měsíců. Ve finále se vám pak možná podaří uspořit finanční prostředky, ale čas, který výstavbou dřevostavby ztratíte, vám již nikdo nevrátí.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.