Startovací bydlení – malé, ale vlastní

Opustit rodné hnízdo není snadná záležitost. Velkou roli tu hraje stránka emocionální, ještě větší pak praktická a finanční. Můžeme vyjmenovat řadu důvodů, proč je výhodnější, aby dospělý potomek bydlel s rodiči – finanční úspora za nájem a služby, vzájemná pomoc, jednodušší režim dne atd. Tyto důvody jsou na místě jen v případech, kdy je společné soužití z nějakého vážného důvodu nezbytné. Za normálních okolností je osamostatnění dospělého potomka velmi důležité. Odpoutání od rodičů ho naučí zodpovědnosti sám za sebe i za druhé, rozumné nakládání s penězi, které si musí sám vydělat, zároveň získá soukromí pro rozvíjení svých zájmů, přátelství, hledání životního partnera.

Studentská kolej, privát nebo vlastní byt?

Možností jak se osamostatnit je celá řada. Už studenti odcházejí do větších měst a bydlí na kolejích nebo na privátě. Podobné je to, když se mladý člověk stěhuje někam za prací. Snem většiny je mít kousek svého prostoru, který si sami zařídí. Někdo zdědí byt po prarodičích, jinému koupí garsonku rodiče. Ti prozíravější naspoří potřebný obnos na dobu, kdy bude chtít jejich potomek opustit domov. Stačí hned po narození dítěte (nebo kdykoliv později) uzavřít smlouvu o stavebním spoření a ukládat pravidelné částky. Stavební spořitelna připíše každý rok státní podporu (až 2000) a zajímavý úrok, tím se úspory mohou zhodnotit až o 3,5%. Než dítě dosáhne plnoletosti, bude na účtu zajímavá suma, kterou může využít na cokoli.

Vše se vejde do malé garsonky

Nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími typy bytů jsou malometrážní 1 + 0 a 1+ 1. Při vhodném uspořádání se do něj vejde vše potřebné. S trochu větší dávkou důvtipu vytvoří majitel útulné a zajímavé bydlení. Pomůže pár tipů a pravidel:

  • světlé barvy opticky zvětšují prostor
  • tapety se vzorem oddělí jednotlivé zóny (např. práce a odpočinek)
  • rozkládací nábytek šetří místo
  • kombinované přístroje, např. sporák s troubou a myčkou vykonají spoustu práce s minimálním nárokem na prostor

Šikovný architekt vymyslí originální a praktické řešení. Určitě stojí za to investovat do jeho služeb.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.