Tipy na to, jak vybrat tu správnou pohovku

 

Pohovka, sedací souprava, sofa, či gauč. Tvoří dominantu obývacího pokoje. Nejedná se zrovna o levnou záležitost a je investicí minimálně na několik let. Proto vám přinášíme pár tipů na to, jak si vybrat tu správnou pohovku, či gauč pro vás, abyste nemuseli nákupu již po týdnu litovat.

Zkontrolujte jeho ergonomii

U modelů objednaných přes internet to bude trošku těžší, ale vždy byste měli vyzkoušet, aby se na pohovce, či sedací soupravě sedělo pohodlně všem členům rodiny. V případě, že kupujete rozkládací pohovku, ujistěte se, že je pohodlná na spaní. Primárním hlediskem je hloubka sedáků. Vyberte si hluboké nebo mělčí sedáky v závislosti na vaší výšce – opěradlo pohovky by mělo dostatečně podpírat záda, pokud sedíte s chodidly na podlaze a kolena by měla korespondovat s hranou gauče.

Zkontrolujte kvalitu rámu

Čalounické potahy a polštáře lze vyměnit, jakmile se opotřebují, ale žádný gauč nelze považovat za kvalitní kus nábytku, pokud nemá pevný a kvalitní vnitřní rám. Pokud je vaším cílem koupit opravdu dobrou pohovku, zkontrolujte kvalitu rámu. Levnější pohovky mohou mít rámy vyrobené z dřevotřískových desek, plastů nebo kovů, ale kvalitní pohovka bude mít pevný rám z tvrdého dřeva – nejlépe vyrobený z dubu. Rámy z borovicového dřeva jsou levné, ale často se během let deformují, protože borovice má měkké dřevo.

Nohy

Nohy gauče by měly být buď integrálními částmi rámu, nebo připevněny šrouby či hmoždinkami. Vyhněte se gauči, pokud jsou jeho nohy pouze přilepeny. Nejste-li si jistí, že byste to poznali, poproste vašeho známého truhláře, zda by vám při nákupu nešel poradit.

Kvalita čalounění

Rám a všechny rohy gauče by měly být dobře očalouněny. Přejeďte rukou přes všechny rohy, abyste se ujistili, že necítíte okraje rámu pod čalouněním.

Otestujte provozní mechanismy

Pokud je váš gauč rozkládací, ujistěte se, že mechanismus rozložení má hladký a snadný chod. Sklopný nebo pohybový nábytek je obecně dražší a platíte za funkční, hladce fungující mechanismus. nezapomínejte na žádné mechanické závady nebo nutnost použití větší síly pro zaklapnutí, nenechte si namluvit, že se mechanismus časem vyběhá a rozhýbe.

Vzory

Má-li pohovka pruhy, měly by lícovat se švy, jen tak bude vypadat dobře.  Vzory by měly být vystředěny a všechny švy a svary by měly probíhat rovně. Nerovnoměrné švy, které se krčí  k jedné nebo druhé straně, devalvují vzhled pohovky. Zkontrolujte také kvalitu švů, neměly by se nikde párat.

Zkontrolujte polštáře

Polštáře sedadel by měly být pevné a pružné a měly by pevně zapadat do rámu pohovky. Polštáře by měly získat nazpátek svůj původní tvar poté, co je stisknete a pustíte. Polštář, který zůstane pomačkaný, vypadá nevzhledně.

Materiál

Debata o tom, který druh materiálu je nejlepší pro pohovky polštáře, by dala na diplomovou práci. Polyuretanová pěna je nejčastěji používaný materiál, ale je důležité najít rovnováhu mezi pevnou pěnou, která je odolná, ale může být příliš tvrdá, a měkkou pěnou, která je pohodlná, ale může se opotřebovávat příliš rychle.

Rada na závěr

A ještě taková úsměvná rada na závěr. V mnoha obchodech vám jistě potvrdí, že nejedna pohovka byla vrácena, protože ji noví majitelé nemohli dostat do domu, či bytu dveřmi. Proto se před pořízením pohovky informujte, zda bude dodána rozložená nebo vcelku a ujistěte se, že nejširší rozměr pohovky pronesete jak vstupními dveřmi, tak těmi do obývacího pokoje. Pokud bydlíte v přízemí, ještě bývá možnost pronést rozměrnější pohovku velkým oknem, ale i pořízení pohovky platí staré známé pravidlo: „Dvakrát měř, a jednou řež.“ V našem případě pozměněné nakupujte napoprvé. Tak krásné posezení!

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.