Univerzální šetřivá žárovka realitou?

Jaká by musela být žárovka schopná ušetřit téměř kdekoliv? Musela by být úspornější než ostatní zdroje, ale zároveň s nimi být kompatibilní, aby je dokázala všude nahradit!3152-1

Nejúspornější žárovky současnosti

Za nejúspornější běžně dostupné žárovky jsou označovány LED. V úspornosti se s nimi nemohou měřit nejen klasické,  ale dokonce ani halogenové či CFL žárovky (“úsporky”).

Co kromě úspor ještě očekáváme od žárovky

V LED osvětlení dokázali výrobci spojit všechny důležité kvality a eliminovat nedostatky dříve narozených světelných zdrojů. Mezi výhody LED osvětlení tak patří možnost volit  světlo různých barev a intenzity, životnost 50 000 hodin a více, okamžitý náběh plného světla, houževnatost vůči teplotám či minimální zahřívání. Samozřejmostí jsou stmívatelné žárovky. Stmívatelné světlo navozuje příjemnou atmosféry a snižuje provozní náklady.

Žárovky kompatibilní s většinou svítidel

Kvůli malým rozměrům stále výkonnějších LED diod je možné vyrábět i výkonné malé LED žárovky, které se vejdou téměř kamkoliv. K možnosti instalace LED žárovek téměř všude přispívá to, že mají různé druhy závitů. Vyrábějí se s paticemi ve šroubovacím provedení s různou šířkou závitu (např. E27, E40 aj.) i různých kolíkových provedení na nacvaknutí (např. G4, G9). Asi nejběžnějším závitem u LED žárovek je E27 (průměr 27mm).

Jak vybrat vhodnou žárovku

Výběr vhodné LED žárovky závisí hlavně na očekávané intenzitě a barvě světla i na tom, kam má být žárovka instalována. Důležité je proto vědět  požadovanou patici a to, že  3W LED odpovídá zhruba 25-30W klasické žárovce. V případě trvajících nejasností, jak vybrat LED žárovku, by již měli  být schopni poradit kvalifikovaní prodejci.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.