Stolování – jak a na čem

Jak u vás doma stolujete? Jíte standardně v kuchyni nebo jídelně? Správné stolování velká spousta lidí nedodržuje. Nesedí u jídla správně a nevěnuje se pouze jídlu. Jídelní stoly nahradily v nemálo případech nízké stolky v obýváku. Hodně lidí jí za pochodu a „na stojáka“. Najít si čas na stravování tak, jak by mělo vypadat, je čím dále větší problém.

Ačkoli většina lidí samozřejmě jídelní sety doma má, nepoužívá je tak často, třeba jenom o víkendech a ani to není zárukou, že se u jídla sejde celá rodina.

Stolování by správně mělo vypadat tak, že si sednete do pohodlné jídelní židle k jídelnímu stolu, která má správnou výšku. V žádném případě byste si neměli při jídle mačkat břicho a žaludek. Není to zdravé pro zažívání. Jako má svá pravidla sezení u pracovního stolu, o kterém se mluví v jednom kuse, i stravování má svá pravidla pro zdravé zažívání a fungování organismu.

Při stolování není vhodné sledovat jakýkoli podnět, jako má mnoho lidí ve zvyku jíst u televize, počítače nebo sledovat filmy. Průzkumy potvrdily, že to není zdravé pro naše zažívání.

Stůl by měl být v určité výšce odpovídající výšce židle, aby se u něj sedělo pohodlně a nebylo potřeba se krčit, natahovat nebo křivit. Pro stolování by také měl mít člověk dostatek prostoru kolem sebe. Příliš malý stůl, u kterého sedí větší počet lidí a na který se stěží vleze všechno potřebné nádobí, není ideálním řešením. Pokud je potřeba šetřit prostor v místnosti, ale přitom potřebujete mít dost prostoru pro stolování, je lepší pořídit stůl rozkládací.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.