Co dělat, když vaše stěny nejsou rovné?

cihlová zeď
cihlová zeď, Autor obrázku: Mark Hillary

Nerovnost stěn je typická především ve starších panelových bytech, ovšem i mistr tesař se někdy utne, a tak můžeme nerovnosti najít i v novém bytě. Řešení existuje, ve stavebnictví totiž najdeme spoustu pomůcek, díky nimž můžeme zdi dovést k dokonalosti.

Lehce křivá zeď přece nevadí

I když si možná říkáte, že tak trochu křivá zeď nemůže vadit, že to není vidět a že nemá cenu doplácet. V momentně, kdy si ale budete chtít interiér dotvořit, můžete narazit, na křivou zeď totiž například velice těžko přilepíte nálepky na zeď. Právě nálepky jsou považovány jako řešení v nedokonalostech interiéru, nejen, že vypadají krásně, ale mohou zakrýt i šmouhy, pukliny a podobně. Ovšem na křivou zeď nestačí ani samolepka na zeď.

Mohu situaci vyřešit stěrkováním?

Stěrka je v podstatě velice jemná omítka. Stěrkování není ve stavebnictví nijak nový pojem, provádělo se vždy. Ovšem hodně záleželo na zručnosti a poctivosti zedníka, stěrku si totiž musel připravit sám a důležité bylo použít jen ten nejjemnější písek. Dnes už si můžeme pořídit namíchané stěrky.

Stěrku můžete použít na:

Uhlazení stěn, kdy můžeme dosáhnout toho, že budou naše stěny hladké jako zrcadlo, ovšem na takto upravený materiál se po té velmi těžko nanáší barva, špatně drží a podobně. Použít váleček je takřka nemožné, je lepší zvolit štětku.

Touto jemnou omítkou můžete vyrovnat zdi, pokud jsou například jen nepatrně křivé. Klasická situace je, pokud již v domě či bytě nějakou dobu bydlíte a potřebujete vysekat novou elektroinstalaci a podobně. Bez ohledu na to, jak zručného řemeslníka máte a jak poctivě k práci přistoupí, vždy vám na zdi vznikne takzvané jelito. V tomto místě pak chytá barva jinak než na zbytku zdi, situaci vyřeší právě stěrkování.

Potřebuji ke stěrkování řemeslníka?

Jak již bylo řečeno, stěrku lze koupit namíchanou a připravenou k okamžitému použití. Ovšem uvědomte si, že stěrkování je velmi jemná práce, i někteří zedníci z ní mají respekt. Do stěrkování se můžete pustit svépomocí, jen pokud si věříte, a jste skutečně zruční.

Pokud se do stěrkování pouštět nechcete, pak můžete použít fantazii a nerovnosti zamaskovat. Příkladem mohou být například dlaždice, cihličky a různé jiné obklady, které drobné nerovnosti skryjí, navíc dají vašemu bytu či domu nový kabát.

Sádrokarton

Pokud jste v situaci, kdy jsou vaše stěny opravdu velmi křivé a na první pohled jim už nic moc nepomůže, pak nezoufejte, situaci může vyřešit sádrokarton. Obložení sádrokartonem je poměrně jednoduchý způsob, díky němuž můžete získat naprosto nové, rovné a čisté stěny. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že pokud obložíte celý byt, pak ztratíte nějaké ty centimetry či snad metry čtvereční.

Výsledek je ovšem skvělý, navíc má sádrokarton dobré vlastnosti, například izolační, také je to materiál, který lze snadno natírat, přečtěte si více o malování sádrokartonu v tomto článku. Sádrokarton lze použít dokonce i na stropy. Ve starších bytech jste si jistě všimli skvrn na stropech, to je dáno tím, jak často se strop maloval. Právě na stropy je často nanášeno více barvy, než je skutečně potřeba, výsledkem jsou zmiňované skvrny, či dokonce sloupaná omítka. Pokud zde použijete sádrokarton, bude váš strop jako nový.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.