Provozujete penzion? Inspirujte se v německém Mähringu, jak topit a zároveň šetřit

Topná sezóna je v plném proudu a tak všichni netrpělivě sledujeme faktury za topení, které nám na konci zimy řeknou, kolik si z našeho platu nebo zisku za ubytování a pohostinnost vůči klientům strhnou elektrárny a jiní poskytovatelé energií. Ono totiž zajistit hostům komfortní teplotu většinou není nic jednoduchého a stačí, aby i třeba společné prostory, chodby nebo prostory foyer či restaurace nebyly teplotně naprosto komfortní a už to může pokazit celkový dojem vašich hostů, kteří pak mohou příští rok zvažovat, kam se vydají na zimní dovolenou a vás třeba vynechají právě kvůli studeným chodbám. Nicméně existuje jedno řešení, jak poskytnout hostům ideální teplotu v celém penzionu a zároveň ušetřit nemalé prostředky. Že to nejde? Za inspirací jsme se vypravili kousek za hranice, a sice konkrétně do německého Mähringu.

Komfortní teplota po celý rok

V této malebné vesničce ležící prakticky přímo na česko-německých hranicích, kousek od Chodové Plané a Mariánských lázních, se nachází krásná stará fara, která prošla před šesti lety kompletní rekonstrukcí a dnes tak slouží jako penzion. Při rekonstrukci toho objektu byl použit unikátní systém vytápění a ochlazování, český patent, tzv. systém iClima. Systém iClima je nový ekologický systém udržování vnitřní tepelné pohody v domech a jiných budovách, jehož úkolem je udržovat po celý rok průměrnou teplotu v objektu kolem 22 stupňů Celsia (+/- 2 stupně). Tato teplota byla totiž na základě experimentů a dlouhého studia vyhodnocena jako ideální teplota pro nastolení pocitu tzv. tepelného komfortu. Tepelný komfort nastává v případě, kdy nemají obyvatelé interiéru nutkání jakkoliv měnit teplotu v místnosti a je jim zkrátka dobře. V takové situaci není nutné jakkoliv větrat, přidávat topení a vy zkrátka na teplotu v místnosti vůbec nemyslíte. Jak to ale systém iClima dokáže?

Jak funguje systém iClima?

Tajemstvím systému iClima je kombinace tří úsporných, ekologických technologií, které se společně podílí na vytvoření ideálního teplotního klimatu ve vašem domě či v tomto případě penzionu. Jsou to zejména tzv. kapilární sítě, které fungují jako hlavní teplovodní rozvod. Tyto sítě jsou tvořeny úzkými trubkami o síle pouhých 6mm, které se umisťují v podobě sítí do celé plochy interiéru vytápěné budovy, tedy do stěn, stropů i podlah a to přímo pod omítku. Díky veliké ploše těchto kapilárních rozvodů je pak teplotně působeno na celý interiér a to bez zbytečně horkých ploch, jakou jsou radiátory či jiná topná tělesa. Voda v kapilárách je ohřívána pomocí účinného tepelného čerpadla země-voda, které zajišťuje stálou teplotu v soustavě s minimálními náklady. Třetí důležitou součástí jsou pak vakuové solární trubice, které účinně sbírají teplo ze slunce a tím udržují soustavu v chodu s minimálními náklady.

Reálné úspory za topení

Ale vraťme se zpátky do penzionu v Mähringu a pojďme se podívat, jak byl systém iClima přínosný tam. Před rekonstrukcí se penzion vytápěl a ochlazoval (měl zabudovanou i klimatizaci) za přibližnou částku 195 000 Kč ročně. Po zavedení systému iClima se celkový objem nákladů na vytopení a ochlazování objektu pohybuje u částky 14 000 Kč ročně. Tento poměrně dost velký rozdíl je způsobený hlavně tím, že v dobře nastavené soustavě iClima již není nutné přidávat jakákoliv fosilní paliva či jiné přítopné mechanismy, postačí jenom elektrická a solární energie. Stálé teplotní klima navíc blahodárně působí na jeho obyvatele a celý systém je díky absenci radiátorů přepalujících organické zbytky ohleduplný vůči klientům trpící alergiemi.

iClima je tu pro každého

Zajímal by vás systém iClima do vašeho provozu nebo třeba rodinného domu? Tento způsob vytápění nemá žádná omezení a bez problému se tak hodí, jak pro malý rodinný domek, tak i pro penzion, hotel, či výrobní halu. Filozofií společnosti iClima je kvalitní teplotní komfort pro všechny, ať už jsou to zaměstnanci, klienti či tzv. domácí. Pokud chcete ušetřit až 90% nákladů za topení, mít doma či na provozovně ideální teplotu po celý rok, pak se určitě obraťte na společnost iClima, která velmi ráda zhodnotí vaši situaci a doporučí ideální postup na to, jak jednou pro vždy vyřešit vytápění vaší nemovitosti.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.