Vyznáte se v dřevěných oknech? Typy rámů přehledně a srozumitelně

Dřevěná okna už dávno nejsou tím produktem, který v polovině devadesátých let s velkou slávou nahrazovala okna plastová. Dnes je tento typ oken plně adekvátní k ostatním použitým technologiím, jak co se týče tepelné izolace, životnosti, tak nejnověji dokonce bezúdržbovosti. Dřevěná okna mají díky svému přírodnímu materiálu několik výhod, zejména, co se týče estetické roviny a pocitu z bydlení či celkové vizáže, která může být velmi důležitá např. při rekonstrukcích historických budov. Abychom vám ukázali, že dřevěná okna představují naprosto reálnou variantu vedle plastových a hliníkových, připravili jsme pro vás stručný přehled používaných technologií při konstrukci dřevěných okenních rámů.

Dřevěné okenní rámy dle typu

Dřevěné eurookno – Nejpoužívanější typ okenního rámu vytvořený pomocí hranolů z minimálně tří vrstev lepených lamel. Při vytváření těchto hranolů se používají nejrůznější technologie od úsporných, kdy se lepí lamely až jako celek, až po poctivé a nákladnější, kdy se lepidlem natírá každá lamela zvlášť, což má samozřejmě vliv na životnost těchto oken, nicméně i ta začíná u dřevěných oken někde na 100 letech. Podle typu použitého dřeva se následně používají lamely buď fixní, nebo tzv. napojované, kdy je délka lamel nastavena přilepením dalšího dřeva. Rámy z nastavených lamel (obvykle z borového dřeva) bývají zpravidla o něco levnější.

Špaletové okno – Špaletou rozumíme vnitřní prostor okenního otvoru, někdy též i oblouku nad oknem. Špaleta může být k líci stěny, ve které je vytvořena, buď kolmá, nebo šikmá, kdy lépe osvětluje vnitřní prostor. Okna se do špalet dříve umisťovala zvlášť a následně se vnitřní a vnější okna spojila pomocí ocelových pásků. Dnes se již obě okna zasazují do společných dřevěných zárubní a umisťují se najednou. Špaletová okna mívala nevýhodu zejména v nízké tepelné izolaci způsobené příliš hlubokým prostorem špalety za účelem získání většího prostoru na parapetu. Dnes vám již můžeme nabídnout technicky pokročilá řešení špaletových oken s libovolnou stavební hloubkou a s použitím izolačních dvojskel, díky kterým snížíte tepelné ztráty na minimum.

Masivní rámy nebo rámy ze speciálních dřev – Podle současných pravidel energetické propustnosti oken není prakticky možné nabízet jiná okna než ze tří a více vrstev lamel, a proto jsou rámy z masivních kusů dřev pro okna obecně nevhodná, a to zejména díky ne příliš dobrým termoizolačním vlastnostem. Výjimku ale představují historické objekty či náročnější rekonstrukce, pro které je možné takováto okna na míru vyrobit a zajistit jim velmi dobré technologické a životnostní parametry. V běžné nabídce se však s těmito okny setkáte spíše výjimečně.

Dřevěné okenní rámy dle použitého dřeva

Okenní rámy lze také rozdělit podle použitého dřeva, při jehož výběru se srovnávají zejména parametry ceny, životnosti a tepelně izolačních vlastností. Každé dřevo má své výhody i nevýhody, a tak je dobré v souvislosti s materiálem rámů také vzít do úvahy kalkulaci předpokládaných nebo nutných úspor (např. pro přiznání dotace z programu Zelená úsporám) či rovnou zvážit i použité sklo.

Smrk – Jemně nahnědlé dřevo s výraznými letokruhy, které je i přes svou relativní měkkost velmi houževnaté, pevné a pružné. Ze všech použitých dřev je smrk nejvíce náchylný k mechanickému poškození, ale i tak bývá jeho životnost určena zpravidla na cca 100 let. Ze všech dřev je také nejsnáze opracovatelné a není příliš smůlovaté, díky čemuž je ve spojení s nízkou cenou dosud nejpoužívanějším dřevem nejen na výrobu okenních rámů.

Borovice – Borové dřevo patří mezi nestandardní materiály a ne každý výrobce rámy z borového dřeva nabízí. Borovice má sice větší odolnost než smrk, nicméně má také větší prosmolenost, díky čemuž se dodává obvykle v nastavených délkách lamel.

Meranti – Exotické dřevo vzdáleně podobné dubu, které vykazuje velmi dobré termoizolační vlastnosti a v případě sestavení z tmavších kusů i dlouhou životnost. Meranti je dřevo oblíbené pro svou příjemnou texturu, nicméně častou nevýhodou je vyšší cena. Ta se někdy kompenzuje výběrem a zpracováním měkčích částí dřeva, které sice pomohou cenu snížit, nicméně někdy na úkor životnosti a mechanické odolnosti hotového rámu.

Dub – Velmi tvrdé dřevo, oblíbené zejména pro svou odolnost, nicméně náročnější na zpracování a tím pádem i dražší na pořízení. Díky své tvrdosti má i vyšší tepelnou propustnost, proto je u dubových rámů vhodné popřemýšlet i o výběru správných skel. Většina zákazníků, kteří požadují okna z dubových rámů, uvádí jako hlavní kritérium jejich vzhled a nezaměnitelnou texturu, kterou není úplně jednoduché napodobit, a samozřejmě také vysokou životnost.

Modřín evropský – Zajímavé dřevo, které představuje kompromis mezi tepelně izolačními vlastnostmi smrku a borovice a tvrdostí a elegancí dubu. Modřínové rámy jsou sice o něco dražší než smrkové, nicméně se pro svou zajímavou tmavě načervenalou barvu používají v dřevěných oknech čím dál častěji. Pokud uvažujete o dřevěných oknech, rozhodně si nechte modřínovou variantu předložit, pokud je tato v rámci konkrétního modelu nabízena.

Potřebujete poradit? Obraťte se na nás!

Co se týče nabídky společnosti SULKO, máme pro vás připravená dřevěná okna ze všech výše vyjmenovaných dřev a záleží tedy na vaší preferenci, která jsou pro vás ideální. Pokud si přesto nejste jisti, které dřevo použít či jakým způsobem pojmout dřevěná okna ve vašem domě, bytě či kanceláři, pak se určitě obraťte na naše klientské oddělení a my vám velmi rádi nezávazně poradíme a doporučíme optimální variantu pro váš projekt.

Náš tip: Nezapomeňte si k novým oknům pořídit i kvalitní čistič oken, jedině tak budou ozdobou vašeho domu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.