Jak zařídit velké prostory

S ohledem na dostupnost bydlení a dnešní ceny realit se často věnujeme tomu, jak účelně zařídit malé prostory. Ale existuje i skupina lidí, kteří řeší pravý opak. Jak správně zařídit velké místnosti, aby nepůsobily prázdně, ale naopak příjemně a útulně? Tento článek vám poradí pár triků, jak zabydlet i opravdu velké pokoje, abyste se v nich cítili dobře a návštěvám se u vás doma líbilo. Jak na to?

Vizuálně rozdělte prostor

Zde je jedno z největších tajemství při zařizování rozlehlých prostor. Místnost můžete vizuálně rozdělit na několik menších částí. Vytvořte oázy různé koutky, které slouží k různým účelům. Napříkld v obrovském obývacím pokoji si vymezte knihovnou koutek, který vám bude sloužit pouze pro čtení. Ve velké jídelně si můžete udělat místo určené pouze pro přípravu a konzumaci kávy.

V rozlehlé ložnici můžete kromě postele, skříní a komod umístit pohodlná křesílka k sezení. Nebo masážní křeslo, které bude sloužit k uvolnění po náročném dni v práci.

Poté přidejte vizuální podněty, jako jsou kusové koberečky, stojací lampy, odkládací stolečky, či kožešiny. Koberce a kožešiny dokáží pocitově oteplit místnost, a navíc působí útulně.

 

Koberce

Malé kusové koberečky se hodí k zútulnění oáz jako například ke křeslu na čtení, k jídelnímu stolu, či k posteli. Velký kusový koberec naopak tvoří dominantu prostoru. Nebojte se koberců, díky svým vlastnostem jsou již zase zpět v módě. Zařízení dětského pokoje se bez měkoučkých koberečků ani neobejde, děti potřebují plochu, na které budou hrát karty, jezdit si s autíčky, či si hrát s panenkami.

Při nákupu koberce můžete postupovat podle těchto rad:

Pokud se rozhodnete pro celoplošný koberec, nezapomeňte nechat prostor pro okraj podlahy kolem všech zdí. Pokud váš koberec bude vymezovat místo k sezení a odpočinku, změřte délku a šířku místa k sezení v jeho aktuálním uspořádání a kupte koberec o velikost větší.

Pokud má koberec pomoci zvýraznit kus nábytku, jako je třeba jídelní stůl, ujistěte se, že je dostatečně velký, aby přesahoval rozměr stolu ze všech stran alespoň o 30 centimetrů.

Umístění vašeho nábytku je důležité. Při navrhování velkého prostoru vás může lákat umístit veškerý nábytek podél stěn. Pokud tak učiníte, může uprostřed místnosti zůstat nepřirozené množství volného prostoru. Místo toho přemýšlejte o centralizaci nábytku. Kolem zařizovacích předmětů v klidu projdete, úklid bude také jednodušší a navíc bude místnost působit více zabydleně

V designu interiéru se měřítko a proporce týkají toho, jak dobře velikost nábytku odpovídá velikosti dané místnosti. Zde je logické, že pokud musíte vyplnit větší místnost, měli byste nakoupit také větší nábytek. Čalouněné předměty obvykle vypadají robustněji. Nábytek bez nožiček také opticky vypadá větší. Myslete také na osvětlení a nástěnné malby, aby byly dostatečně velké a nepůsobily ve velké místnosti směšně malé. Televize a jiná elektronika do domácnosti se také bude hodit větší.

Násobte

Místo jedné velké pohovky použijte dvě naproti sobě, ve velké místnosti to vypadá lépe. Koberečků můžete mít také více, stejně tak konferenční stolek bude lépe vypadat, když vedle jedné pohovky bude ještě menší odkládací stoleček ve stejném stylu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.