Využití děrovaných plechů pro bydlení i průmysl

Děrované plechy nacházení široké uplatnění téměř ve všech průmyslových odvětvích díky svojí pevnosti. Povrchovými úpravami jako např. žárové zinkování, práškové lakování, nátěry lze zajistit odolnost proti korozi a dlouhodobou životnost.

 

Jak se děrované plechy vyrábějí

Existuje několik postupů, jak takový děrovaný plech vyrobit. Primárně se vyrábí děrováním na děrovacích strojích, další možnosti výroby jsou vypalování laserem, pálení vodním paprskem nebo vrtáním.

Z jakých materiálů se vyrábí děrované plechy

Železo, odborně konstrukční ocel typu DC01, S235 ÷ S355

Ocel je cenově nejvýhodnější. Děrovaný plech z oceli se dá variabilně povrchově upravovat např. práškovou barvou, žárovým zinkem, galvanickým zinkováním, nátěry a lakováním.

Nerez, třídy 17, 1.4301, AISI 304, 430

Nerez garantuje dlouhou životnost a nekoroduje při mechanickém poškození plechu. Nerezový děrovaný plech se používá především ve farmaceutických, potravinářských a chemických provozech, které jsou náročné na přísné hygienické a bezpečností předpisy. Nerez nachází své uplatnění v moderní architektuře.

Pozinkovaný plech, řady DX51D ÷ Z

Plech je z konstrukční oceli opatřen zinkovou povrchovou úpravou. Pozinkovaný plech lze povrchově upravovat práškovou barvou a nátěry. Běžně se požívá v oblasti vzduchotechniky, klimatizace, na výrobu protihlukových kabin a stěn. Děrovat lze i pozinkovaný plech, avšak pozor, jedná se o pozinkovaný plech před děrování. Perforované otvory mohou za čas rezivět.

Hliník, ENAW1050

Hliník se vyznačuje lehkostí materiálu s dlouhodobou živostností a také nekoroduje. Pro efekt a stálý glanc v exteriérech a interiérech lze hliníkový děrovaný plech eloxovat nebo barvit práškovou barvou.

Barevné kovy

Měď, mosaz, slitiny hliníku lze také děrovat.

Ostatní materiály

Děrovat lze i papír, lepenku, PVC materiály. Nutné je však vyzkoušet perforaci na vzorcích a zkušenostech ve výrobě.

Děrování do formátových plechů nebo svitku

Formátové plechy

Různé formáty děrovaných plechů
Různé formáty děrovaných plechů
 • Malý formát: 1000 x 2000 mm (šíře x délka)
 • Střední formát: 1250 x 2500 mm (šíře x délka)
 • Velký formát: 1500 x 3000 mm (šíře x délka)

Formát plechu lze upravit na míru a přání zákazníka po zaslání výkresu nebo náčrtu.

Svitky plechu

Svitky plechu
Svitky plechu

Děruje se i do svitků plechu. 1 svitek váží až 5 tun.
Svitky mají různou šíři:

 • 1000 mm
 • 1250 mm
 • 1500 mm

Typy děrování

Na trhu existuje základní škála typů děrování s označením:

 • Rv – kruhové přesazené
 • Rg – kruhové řadové
 • Rpv – kruhové prohloubené přesazené
 • Rpg – kruhové prohloubené řadové
 • Qv – čtvercové přesazené
 • Qg – čtvercové řadové
 • Lv – oválné přesazené
 • Lg – oválné řadové
 • Ss – ozdobné, speciální

 

 

Sekundární práce

Děrované plechy lze stříhat, ohraňovat, ohýbat, zkružovat, dokonce i profilovat ve většině případů v surovém stavu.

Povrchové úpravy

PERFO LINEA zajišťuje v kooperaci kvalitní povrchové úpravy:

 • Žárové zinkování
 • Galvanické zinkování
 • Práškové lakování
 • Nátěry
 • Eloxování

 

Využití děrovaných plechů v průmyslu

Strojírenství

Z děrovaných plechů se vyrábějí komponenty ke strojům a zařízením, různé druhy výstuh a armatur, regály, mříže, bezpečností kryty, rošty, akustické panely, vzduchotechniku, difuzéry, větrací mřížky, kabelové žlaby, topidla nebo dělící stěny.

Stavebnictví

Nápadité využití děrovaných plechů PERFO LINEA na opláštění budov, fasádní systémy, dekorativní podhledy, balkonové výplně, arkády, slunolamy, předokenní žaluzie, rolety, ploty, brány a branky.

Moderní architektura a design

Děrovaný plech se stabilní a pevný materiál. Vidět jej můžeme na městském mobiliáři, venkovním a zahradním nábytku, reklamních panelech, nástěnkách, interiérovém nábytku, policových systémech, krytech osvětlení a topení, odpadkových koších a zdobných prvcích kanceláří nebo domácností.

Automobilový, letecký průmysl a doprava

Mřížky z děrovaných plechů najdete na nákladních automobilech, tunningových modelech, autobusech, vlacích, trolejbusech, tramvajích, metru, lodích, krytech air-bagů a reproduktorů a dalších místech.

Potravinářský a zpracovatelský průmysl

Pečné plechy na pečivo, bagety a pizzu se většinou vyrábějí z děrovaného plechu. Děrované plechy slouží jako síta a třídiče pro cukrovary, mlékárny, sladovny, mlýny, pražírny. Používají se při výrobě potravin ale i na plynové turbíny, drtičky, třídící linky, v těžebním průmyslu, petrochemii, farmacii, papírenství, chemickém a ocelářském odvětví.

Elektrotechnický průmysl

Děrovaný plech je vhodný pro elektronické desky, plechové skříňky na počítače, video, satelity, rozvodné a přenosové boxy.

Bílé zboží

Málo kdo si povšimne děrovaného plechu v pračce nebo myčce na nádobí. Komponenty z děrovaných plechů uvidíte na chladících pultech, odkapávacích plochách, filtrech do kuchyňského vybavení, odstřeďovacích nádob, mřížek k odsavačům par, mřížek na grilování, struhadel, děrovaných poklic apod.

Zemědělství

Široké využití děrovaných v zemědělském sektoru naleznete na zemědělských strojích, sušičkách obilí, mřížkách traktorů, třídících sít, silech, přepravnících zvířat, zásobnících na obiloviny a rostlinné produkty, třídiček brambor, úhrabcích apod.

V České republice Vám nejširší sortiment nabídne výrobní akciová společnost PERFO LINEA. Na e-shopu nabízí veškeré skladové položky děrovaných plechů a dalších perforovaných materiálů. Objednané zboží si může zákazník sám vyzvednout ve velkoskladech v Chrudimi nebo Prostějově nebo si jej nechat zaslat na dobírku.

PERFO LINEA a. s.
K Májovu 1262
537 01 Chrudim
www.perfolinea.cz
Tel: 469 603 111

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.