7 rad, jak správně zastřihnout živý plot

Svěží, hustý, elegantní. Takový živý plot chce každý zahrádkář. Aby ho získal, musí ho správně stříhat. Jenže ne každý ví, jak na to. Proto jsme pro vás připravili 7 rad, které vám pomůžou.

  1. Stříhejte ve správný čas

Zatímco listnaté živé ploty musíte stříhat dvakrát až třikrát ročně, jehličnaté stačí upravit jednou za rok. U obou typů ale platí, že ideální čas, kdy je zastřihnutím připravíte na zimu, je v srpnu.

U listnatých živých plotů je to zhruba dva měsíce po jejich prvním zkrácení.

  1. Zkracujte jen po vysazení

Jakmile živý plot vysadíte, zkraťte ho asi na dvě třetiny původní výšky. Poté ho nechte volně růst. Třeba i několik let. Znovu ho zkraťte až ve chvíli, kdy dosáhne požadované výšky.

  1. K rovnému stříhání použijte provázek

Se správným zarovnáním plotu vám pomůže napnutý provázek. Jednoduše si naměřte požadovanou výšku, provázek v ní natáhněte a stříhejte podle něj.

  1. Spodní část musí být širší

Všechny části živého plotu musí mít dost slunce. Proto stříhejte tak, aby spodní část byla širší než vrchní. Důležité je to hlavně u vyšších živých plotů.

  1. Zastřihávejte s mírou

Zastřihávejte jen mladé výhonky. Vyprovokujete tak rašení zbylých pupenů a rostliny se lépe rozvětví. Pokud letorosty odříznete až ke staršímu dřevu, růst větví ztížíte.

  1. Používejte ostré nářadí

Důležité je také správné a ostré nářadí. Tupé nůžky za sebou nechávají roztřepené konečky větví a výhonků, které jsou náchylnější k infekci.

  1. Zvolte si správné nůžky

Správné nářadí vám práci výrazně usnadní a pomůže plot vytvarovat. Proto ho musíte pečlivě vybírat. Záleží hlavně na tom, k čemu přesně nůžky potřebujete.

  • Nůžky s krátkým ostřím jsou ideální na přesné tvarování živého plotu.
  • Nůžky s dlouhým ostřím se hodí pro rychlé a přesné stříhání větších ploch.
  • Prodloužené nůžky a nůžky s nástavcem jsou připravené pro stříhání vysokých živých plotů. Díky nim upravíte plot i v místech, kam sami nedosáhnete.

Pak už jen zvažte, zda dáte přednost ručním, elektrickým nebo aku nůžkám, vyberte si ověřeného prodejce a pusťte se do práce. Máte nejvyšší čas.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.