Barvy v bytě ovládají nejen vzhled, ale i náladu, vyberte si ty pravé

Právě výběr barev, které nás budou v našem bytě obklopovat, bývá netěžší. I když v životě preferujeme oblíbenou barvu, je třeba se pořádně rozmyslet, než s ní vymalujeme celý byt. Některé odstíny totiž působí rušivě či mohou obyvatele výrazně zneklidňovat, některé barvy prostor zvětšují, jiné naopak, a proto je nutné pečlivě vybírat.

Každá barva má svá vlastní specifika, ale pokud chcete vsadit na jistotu, volte přírodní odstíny. Právě ty už za nás vyzkoušela sama příroda a viditelně se osvědčily. Sáhněte tedy po mechově zelené, hnědé či béžové a určitě neprohloupíte. Tyto odstíny na nás působí zklidňujícím dojmem a vytvoří z vašeho domova zónu pohodlí a rovnováhy.

Někdo však nedovede potlačit svou kreativitu a touží po živých, jasných barvách. I ty jsou do interiéru vhodné, je však třeba je využívat s rozvahou. Nezapomínejte, že silně zneklidňující dojem je přiřazován k jasné červené, fialové či růžové, oranžová pak podporuje chuť k jídlu. I syté odstíny je však možné použít, když vymalujete například jen jednu či dvě stěny v pokoji. Získáte tak efektní desénový doplněk a svěží dojem, aniž byste narušili rovnováhu pokoje.

Jistá obezřetnost se hodí i při volbě sytosti odstínu barvy. Pokud jsou pokoje menší, zapomeňte na tmavé odstíny na velkých plochách, jelikož byste místnost odsoudili ke vzhledu temné nory. Syté a tmavší barvy naopak využijte, pokud je vaším cílem opticky zkrátit příliš dlouhý pokoj.

Pokud si stále nejste jisti, jak váš byt vymalovat, příliš neexperimentujte. Přece jen je bílá barva nejvíce univerzální a stále se k ní uchyluje nejvíce lidí. Nepohlcuje totiž světlo a je ideální pro použití různých doplňků. Můžete tak několikrát za rok obměňovat styl vašeho bytu bez nutnosti opětovného malování. V případě, že vám bílá nevyhovuje, sáhněte po barvě slonovinové kosti či jemné béžové.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.