Ideální materiál pro nábytek – dřevěný, kovový či alternativní?

Nákup nábytku je poměrně dlouhodobý závazek, a proto asi každý z nás chce, aby dokonale ladil nejen k bytu, ale i k sobě navzájem. Jaký materiál ale zvolit, aby nábytek co nejlépe plnil svou funkci, dobře vypadal a zároveň vydržel dobře sloužit co nejdéle? Záleží hned na několika parametrech, mezi kterými je třeba se rozhodnout. Každý materiál se hodí k jiným barvám, nese s sebou své výhody, ale i rizika.

Prvním a nejtradičnějším materiálem je bezesporu dřevo. V dnešní době se stává nábytek vyrobený z masivu téměř přepychem, jeho cena je totiž poměrně vysoká. Díky své univerzálnosti má však nejširší využití v interiéru. Nejlépe se hodí do bytu, ve které jste zvolili zemité přírodní barvy na zdech a doplňcích. Pokud tedy ladíte interiér do zelené, hnědé či béžové, dřevo odvede výbornou službu a dovede celkový dojem k dokonalosti. Tento materiál má však kromě vysoké ceny i další nevýhody. Pokud zvolíte dřevo měkčí, musíte počítat s náchylností k vrypům a mechanickému poškození, dřevo je nutné taky náležitě operovávat nátěrem. Pokud máte omezený rozpočet, můžete zvolit nábytek z dýhy s dřevěným dekorem. Dřevo je také velmi vhodné pro zahradní nábytek nebo dětský nábytek.

Celokovový nábytek či kombinaci kovu a jiného materiálu volí nejčastěji milovníci moderních interiérů, které nemusí být celoročně obývány. Mnohem více se tak tento materiál hodí například do kanceláří, protože na rozdíl od dřeva kov nehřeje, ale chladí. I když často působí velmi elegantně, příliš se nehodí do rodinných domů. Výhodou kovového nábytku je však vysoká odolnost a nosnost, vyvolává však pocit sterility. Kov je vhodný spíš pro doplnění interiéru, často ve spojení se sklem.

Náš tip: Sháníte nejen vybavení do bytu, ale i nové oblečení? Nechte si poradit od certifikovaného style coache. Style coach vám poradí, co vám sluší a kde to nakoupit. To zní dobře ne?


Mezi alternativní materiály použitelné pro nábytek je například plast nebo ratan. I když se zdá, že se oba hodí spíše pro zahradní nábytek, není tomu tak. Plast se často objevuje v nízkonákladových interiérech, jelikož jeho cena je minimální, pro studentské pokoje proto bývá neocenitelný. Jeho životnost je však stejně nízká, jako jeho cena, pro dlouhodobější užívání je proto lepší jiný materiál.  ratan vnese do vašeho interiéru kromě přírodního nádechu také výraznou neotřelost, patří totiž nezvyklé, ale o to efektnější materiály. Mezi jeho nevýhody však patří nízká odolnost a stává se také velice oblíbeným cílem domácích mazlíčků, zejména koček. Pokud se tedy ve vašem bytě vyskytuje kočičí člen rodiny, zbrusu nový ratanový nábytek pro něj představuje pouze zbrusu nové škrabadlo.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.