Malý byt – jak využít nedostatek místa ve svůj prospěch

S nedostatkem místa se už asi potýkal téměř každý. Ať už se jednalo o příliš malou skříň, pracovní plochu nebo výměru bytu. I když bývá malý byt mnohem útulnější a snazší na údržbu, často se naskýtá problém s rozvržení užitného prostoru tak, aby vyhovoval každodenním potřebám majitele. I jediná a nepříliš velká místnost se však dá rozdělit takovým způsobem, že se z malých rozměrů stane výsada. Ať už se jedná o studentský byt, nebo mladou rodinu, která potřebuje ušetřit místo, kde se jen dá, prostor už nebude nepřítelem.

Prvním bodem je rozdělení prostoru do užitných zón. V bytě jich je potřeba hned několik – zónu pro vaření, jídlo, spaní, odpočinek a samozřejmě také úložný prostor, který bývá při nedostatku místa tím největším problémem. Nejvíce místa lze ušetřit spojením zóny odpočinku a spánku, pokud se vám tedy do bytu nevejde široká postel, zvolte rozkládací pohovku s roštem vhodným pro každodenní přespávání, kterou můžete ráno jednoduše přeměnit v sedačku. Zde vám budou dobře sloužit například i pojízdné stolky, které se rázem změní z nočního na konferenční a navíc poskytnou praktický úložný prostor.

I když se to zdá na první pohled nemožné, místo lze ušetřit i v kuchyni. Zde je nejdůležitějším parametrem šetření místa díky nástěnným skříňkám, věšáčkům a poličkám, na které se vejde víc věcí, než si myslíte. Dlouhou kuchyňskou linku nahraďte ostrůvkem v prostoru, který může sloužit klidně i jako pracovní plocha nebo odkladná plocha.

Pokud v malém prostoru žije více lidí, ať už partneři, nebo například sourozenci, jistý problém se skrývá v nedostatku soukromí. Každý potřebuje chvilku jen pro sebe a v otevřené místnosti, kde není kam uniknout, se jí příliš nedostává. Řešením je použití dělících zdí, které jednoduše předělí prostor a vyvolají iluzi více místností. K tomu účelu může sloužit závěs či paraván, ale i jednoduchá vysoká poličková stěna nebo regál.

Dalším oříškem jsou velké úložné prostory. I u nich platí předchozí rada – využijte stěny. Samozřejmostí jsou vestavěné skříně, pokud se ani ty do prostoru moc nevejdou, vyřešte to vysoko položenými poličkami a skříňkami, které mohou být klidně až pod stropem. Tam uložte věci, které nepoužíváte denně, zbytek náleží do níže umístěných poliček.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.