Pojištění majetku a domácnosti: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud jste vlastníkem nemovitosti, měli byste určitě pomýšlet na její pojištění. Jedině to vás může ochránit při mnoha velmi nepříjemných událostech a poskytnout vám odpovídající finanční kompenzaci za zničené, poškozené či ukradené věci. Pojišťovny nabízí pojištění domácnosti a současně také pojištění majetku. I když se sobě podobají, nejedná se o jedno a to samé, rozdíly byste měli znát!

Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti je možné označit za komplexní ochranu movitých věcí, které vlastníte a nachází se u vás doma (tedy v bytě či domě, který vlastníte a obýváte minimálně 270 dní v roce). Není možné ho uzavřít na pojištění chaty nebo chalupy.

Toto pojištění slouží jako ochrana před poničením věcí živelnou pohromou, ale i cizí osobou (zlodějem či vandalem).

Vztahuje se například na:

  • Nábytek, spotřebiče a další movité věci
  • Domácí zvířata
  • Cennosti
  • Peníze v hotovosti
  • Sportovní potřeby jako jsou jízdní kola apod.
  • Anténní systémy
  • Stavební součásti, které přiléhají k vnitřní části domu či bytu

Rozsah pojistitelných věcí se u pojišťoven různí, pečlivě si proto pročtěte podmínky smlouvy.

Majetkové pojištění a jeho specifika

I majetkové pojištění se vztahuje pouze na domy či byty, které jsou trvale obývány minimálně 270 dní v roce. Rozsah pojištění je v tomto případě o trochu bohatší. Pojištění majetku se může vztahovat na budovu jako takovou i na drobné stavby jako je septik, studna apod. V pojistce bývá zahrnut i stavební materiál a také stavební součásti. Stejně jako pojištění domácnosti pokrývá škody na vybavení, vztahuje se i na cennosti a peníze.

Online to jde výhodněji

Pokud pojistku ještě nemáte, začněte jednat co nejdříve. Nikdy nevíte, co se může stát. Pokud nebudete pojistku mít a vaše věci budou zničeny, zbudou vám jen oči pro pláč. Výhodněji je možné sjednat pojištění bytu online, ušetříte tím čas i peníze.

TIP: Kromě pojištění majetku a domácnosti byste se měli zajímat i o pojištění nemovitosti. Více o něm najdete zde.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.