Pokoj pro batole a předškoláka, jaký je rozdíl?

Dětský pokoj je důležitým místem, kde tráví naše ratolesti spoustu svého času. Jak zařídit dětský pokoj záleží na tom, jak staré dítka máte. Nechte se inspirovat.

Pokoj pro batole

Důležitý spánek

Dítě do tří let může spát v dětské postýlce, později už je vhodné mu pořídit klasickou postel. Možná Vás bude zpočátku trápit, že Vám z ní bude utíkat, ale i to se postupem času změní. Pokud se obáváte pádu dítěte z postele, opatřete ji bočnicemi. Postel můžete pořídit takovou, která splní i účel hrací. Nahoře by se tedy nacházelo místo pro spánek a v dolní části by mělo tajnou skrýš.

Hrací období

V této době také využije daleko více hraček. Houpací koník nebo kohouti, plyšová zvířátka, auta či domeček pro panenky nebo koberec s motivem silničního provozu by mělo být nedílnou součástí každého pokoje pro batole. Kapsáře nebo koše na hračky Vám pomohou v rychlém úklidu rozházených hraček. Navíc bude dítě vědět, kde mají hračky své místo a pomůže mu to v orientaci i pomoci při jejich uklízení. Malý stoleček se židličkou je perfektním nábytkem pro oblíbené činnosti jakými  jsou například malování nebo modelování.

Bezpečnost především

V této době také hrozí nebezpečí úrazu pádem ze schodů, nezapomeňte proto opatřit všechna schodiště uzamykatelnými brankami. Stejně tak zajistěte zásuvky pojistkami a veškeré skříňky a šuplata proti „rabování“ malého zvědavce. Nejen, že by Vám mohl způsobit nemalou spoušť, hrozí i přiskřípnutí prstů nebo jiný úraz. Děti barvy milují, měli byste se však vyvarovat příliš křiklavým odstínům, které mohou dítě spíš rozrušovat.

Pokoj pro (před)školáka

Školák už potřebuje svůj vlastní psací stůl s dostatečným počtem zásuvek pro uložení učebnic a ostatních školních pomůcek, a vlastní polohovací židli. Výhodné je koupit takzvaný rostoucí nábytek, který bude růst postupně s dítětem. Budeme mu tedy desku pracovního stolu zvedat podle jeho potřeb a vyvarujeme se tak zbytečných nákupů několikrát za školní docházku.

Důležité je také kvalitní stolní svítidlo, které mu umožní pohodlné psaní úkolů bez poškození zraku. Pomůcky jako je například nástěnka, křídová tabule nebo počítadlo jsou skvělými doplňky dětského pokoje. Kromě studia se malý školák rád odreaguje v druhé části pokoje, která bude určena pro hraní. Najde zde oblíbené hračky, ale i sportovní náčiní jako jsou například žebřiny nebo houpačka.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.