Povlečení dle barev: jakou barvu si vybrat?

Myslíte si, že je jednoduché vybrat správné povlečení do vaší ložnice? Opak je pravdou. Nejenom, že musí povlečení barevně ladit s vaší ložnicí, ale potřeba je si dát také pozor na vnímání samotných barev. Pokud si do ložnice pořídíte například výrazné a křiklavé barvy, asi vás jako mávnutím poutku ke spánku neuloží. K tomu spíše slouží jemnější a klidnější barvy. Ač se to možná nezdá, ale barvy, zejména ty v ložnici, velmi silně působí na naši psychiku. Proto jsme pro vás připravili pár rad, podle kterých se můžete řídit.

Neutrální barvy

Nepsaným pravidlem je, že neutrální barvy v interiérech slouží více méně jako pozadí pro ty výraznější. Není ovšem výjimkou, když i neutrální barvy vykouzlí příjemnou domácí atmosféru. A jaký je vlastně výčet neutrálních barev? Řadíme mezi ně barvy jako je bílá, béžová, šedé odstíny, či také šedohnědou. Za neutrální barvy jsou považovány také světlejší odstíny ostatních barev, dokonce i ovšem například tmavě hnědá – čokoládová nebo kávová barva, či dokonce i černá. Neutrální barvy jsou velmi nápomocné pro vytvoření příjemného prostředí, které ve finále působí minimalisticky. Velmi osvědčené jsou kombinace těchto barev se dřevem, kovem, sklem a i kamenem.

Povlečení v bílé barvě

Nesmrtelnou barvou je bezesporu bílá, kterou se nikdy nic nepokazí. Při pořízení bílého povlečení se ale připravte na to, že budete povlečení muset častěji prát. Velkou výhodou bílého povlečení je to, že dokáže velmi efektivně rozzářit vaši ložnici a přinést do ní opticky více světla. Pokud tedy potřebujete svoji ložnic rozzářit, rozhodně je bílé povlečení sázkou na jistotu. Bílá barva je dokonce symbolem svobody, čistoty a klidu, tudíž je do ložnice ideální. Navíc bílá barva zvětšuje prostor, tudíž se jedná o velmi praktickou volbu do menších ložnic.

Povlečení v červené barvě

I když je červená barva velmi oblíbená, při výběru povlečení v odstínech červené buďte rozvážní. Dejte přednost spíše světlejším tónům červené, které nebudou působit tolik agresivně. Červená barva působí v interiéru optimisticky, symbolizuje horko, boj, lásku, obětování a vášnivý život. Je vhodná spíše pro extrovertní povahy lidí. Červená barva nenechá rozhodně nikoho chladným. Buď ji milujete, nebo nenávidíte. Červená barva zvyšuje krevní tlak, puls, napomáhá vylučování adrenalinu a činnosti jater. Nicméně může také způsobit bolení hlavy.
_stellaateliers.cz_Povleceni-dle-barev-z-cervena

Povlečení v modré barvě

Modré povlečení je v ložnicích velmi oblíbenou barvou. I když působí studeně, je synonymem odpočinku, moudrosti, inteligence, nekonečnosti, či duchovního světa. Navozuje klid, připomíná modré nebe, či zrcadlení vody. Modrá je také barvou moudrosti, inteligence, nekonečnosti, či také povýšenosti a mystiky. Co se týče působení na naši psychiku, tak působí nezatíženě, vzdušně. Vliv na naše zdraví má modrá barva v tom, že uklidňuje, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje srdeční puls, povzbuzuje a napomáhá k lepšímu soustředění.

Povlečení v zelené barvě

Zelené barvě se také říká barva zdraví, proto je také velmi oblíbená při léčení nervové únavy, hysterie, při syndromu vyhoření nebo také při migrénách. Jaký vliv má zelená barva na naše tělo a psychiku? Kromě toho, že snižuje tlak, uklidňuje nervový systém, pomáhá při migrénách a nespavosti, tak i napomáhá při vytváření osobní rovnováhy. Jelikož je zelená barvou pokoje, odpočinku a rozjímání, tak se skvěle hodí do ložnic, či koupelen.

Povlečení v hnědé barvě

Z hnědé barvy se v poslední době stala velmi oblíbená barva, protože se zjistilo, že je velmi kombinovatelná s ostatními barvami. Perfektně si sedí například s bílou, černou, zelenou či modrou. Jelikož se jedná o přírodní barvu, hodí se skvěle do ložnic.

Povlečení v černobílé barvě

Nadčasovou klasikou je kombinace černé a bílé. Perfektně se proto hodí tato jednoduchá a nadčasová kombinace i do ložnic, kde převládají tmavší barvy.
_stellaateliers.cz_Povleceni-dle-barev-z-Cerna

Povlečení v béžové barvě

Béžová je další barvou, která se dá perfektně kombinovat s ostatními barvami. Béžová působí nejen velmi elegantně, ale díky své nadčasovosti vypadá velmi vkusně.

Jestliže přemýšlíte, jaké barevné povlečení byste si mohli pořídit k vám domů, můžete se nechat inspirovat a popřípadě si i rovnou vybrat právě zde.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.