Jak se vyhnout bolesti zad způsobené nesprávným sezením

181661-1912139208_vZkuste se zamyslet nad tím, kolik času trávíte během dne sezením. Ať už sedíme v kanceláři před počítačem, u stolu při jídle nebo doma před televizí, měli bychom dodržovat pravidla správného sezení, abychom se vyhnuli pozdějším zdravotním problémům. V následujícím článku se dovíme, jak správným sezením předejít bolestem zad a dalším možným nepříjemnostem.

Dopady nesprávného sezení na naše tělo

Špatné držení těla při sezení na židli může způsobit řadu zdravotních komplikací. Mezi nejčastější problémy patří bolesti zad, hlavy a šíje. Při nesprávném posedu jsou zatěžovány meziobratlové ploténky, které zajišťují pružnost páteře. Tlak na tyto ploténky je ovlivněn právě držením těla. V sedě působí na ploténky tlak až 140 kilogramů. Abychom se takové zátěži vyhnuli, je zapotřebí dodržovat 10 zásad ergonomie sezení. Měli bychom občas zádům ulevit, nesedět stále vzpřímeně a měnit polohy při sezení. Optimální úhel našeho posedu je dán tím, jak máme rozkročeny nohy. Všechny činnosti, jež vykonáváme v sedě, by měly být prováděny uvnitř tohoto úhlu. Samozřejmostí je také vhodné nastavení židle. Nebraňte se ani lehkému protažení během dne, stačí mu věnovat dvě minuty a budete se divit, jak vašim zádům ulevíte.

Jaké vlastnosti by měla mít ergonomická židle

Jak správně vybrat židli k počítači? Spousta z nás tráví velkou část dne prací za stolem u počítače, je tedy důležité, aby naše židle disponovala dynamickým opěradlem a odpruženým sedadlem. Abychom dodrželi esovitý tvar zakřivení páteře, měli bychom zvolit takovou židli, kde je možné nastavit bederní opěru podle naší výšky. Stejně tak důležitá je opěra hlavy a výškově nastavitelné opěrky rukou. Samozřejmě můžeme využít i alternativního sezení například na gymnastickém míči, díky kterému je možné během práce i lehce posilovat. Velký výběr vhodných kancelářských židlí naleznete na stránkách www.atan.cz/kancelarske-zidle.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.