Situace ohledně bydlení v Praze růžová není a v dohledné době pravděpodobně ani nebude

Ceny pražských bytů se staly horkým tématem. Aby ne, když od poloviny roku 2015 vzrostly o více než 90 procent. Meziroční nárůst ke konci letošního září činil 11,5 procenta, což odpovídá 3 procentnímu zrychlení. Za první tři kvartály se v metropoli prodalo 3950 bytových jednotek.

Z nejnovějších údajů několika významných developerů vyplynulo, že mezičtvrtletně byty podražily o 4,6 procenta na průměrných 106 713 korun za metr čtvereční. Odborníci vidí budoucnost relativně optimisticky – tvrdí, že v mnoha lokalitách již ceny porostou mnohem pomaleji a v lepším případě se po určitou dobu udrží na stávající úrovni. Ovšem o zlevňování si zájemci o novostavby v Praze mohou nechat jen zdát. Důvodem je zejména fakt, že nabídka nemovitostí roste příliš pomalu. Vysokým cenám bydlení pak nahrávají i rostoucí ceny materiálu a práce, které mají samozřejmě vliv také na prodej rodinných domů.

Milníkem pražského realitního trhu byla polovina roku 2015. Zatímco během dvou uplynulých let (tzn. od poloviny roku 2013) nemovitosti zdražily o pouhá 2,3 procenta, za poslední čtyři roky se průměrná cena nových bytů zvedla o neuvěřitelných 92 procent. Podle analytiků může za trend několik dílčích faktorů v čele se zdlouhavou administrativou při povolování nových projektů, ale také rostoucí ceny volných pozemků a růst průměrné mzdy. Developerům komplikují situaci i náročné požadavky na technické provedení staveb a vysoké daňové zatížení.

Meziroční růst cen se přitom letos v období od března do června zpomalil o deset procent a zájemcům o vlastní bydlení svitla jiskřička naděje. Ta však opět vyhasla v záři, kdy opět zrychlil. Developeři vidí jako hlavní příčinu zvýšení podílu jednopokojových bytů, které (při přepočtu na metr čtvereční) jsou dražší než vícepokojové byty. Loni se na celkové nabídce podílely přibližně ze čtvrtiny, nyní již tvoří třetinu.

Jak se bude situace na pražském realitním trhu vyvíjet v budoucnu, ukáže čas. Snad bude lepší než prognóza Sdružení pro architekturu a rozvoj, podle níž může následkem pomalého schvalování nových projektů do roku 2030 chybět až 50 000 bytových jednotek.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.