S tepelným čerpadlem vzduch-voda budete topit ekologicky i vy

Tepelná čerpadla jsou v poslední době hodně diskutovanou možností vytápění. Lákají zejména na nízké provozní náklady a také ekologický provoz. Neprodukují žádné znečisťující zplodiny, které by pak museli dýchat vaši sousedé. Ve skutečnosti ovšem nejde o nic až tak revolučního, princip tepelných čerpadel je známý desítky let.

Princip tepelných čerpadel využívají chladnička, mraznička a klimatizace. Třeba taková chladnička odebírá teplo potravinám a vytápí jím celou místnost. Tepelná čerpadla to dělají trochu jinak. Teplo berou z okolí (vzduchu, země nebo vody dle typu) a používají jej k vytápění či ohřívání vody.

Tepelné čerpadlo je v každé desáté novostavbě

Díky tomu, že se vyrábí několik typů čerpadel, jsou vhodná do mnohých domácností. Nachází se v každé desáté novostavbě, ovšem není problém je použít ani do starších domů. Právě tam, kde je spotřeba energií na vytápění vysoká, totiž přinesou největší úspory nákladů.

Za nejekonomičtější jsou považována tepelná čerpadla vzduch-voda, která odebírají teplo z venkovního vzduchu proudícího přes výparník. Efektivně fungují cca do -15 °C, což je vzhledem k podmínkám v ČR dostatečné. Při nižších teplotách musí tepelnému čerpadlu pomáhat malý elektrokotel.

Nákup tepelných čerpadel podporují dotační programy

Stále běží dotační programy Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace, takže na své čerpadlo můžete získat až 127 500 Kč, což pokryje značnou část nákladů. Vysokých částek se však neděste, cena se odvíjí od výrobce a také výkonu. Mezi preferované výrobce tepelných čerpadel patří Panasonic Aquarea a Daikin Altherma, běžně se setkáte s výkonem od 4,5 do 16 kW.

Obě značky najdete u společnosti Klima Rapid, která vám pomůže i s vyřízením dotace. Čerpadla Panasonic Aquarea se vyrábí jak v děleném, tak monoblok provedení a vykazují až 78% úsporu nákladů ve srovnání s elektrickým topným systémem. Koneckonců můžete si nechat spočítat, kolik tepelné čerpadlo ušetří vám. Budete příjemně překvapeni.


Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.