Výběr dobrého bydlení je základem pro kvalitu života

Plánujete se stěhovat do nového bytu, případně vás zajímá koupě či pronájem rodinného domu? Pak vězte, že je zapotřebí si vše důkladně promyslet. Nehleďte jen na peníze a zvažte všechny možné aspekty. Je dobré myslet na to, že nové bydlení není jen na pár měsíců, ale klidně na zbytek života.

Lokalita a její bezprostřední okolí hrají zásadní roli

Pokud si hledáte třeba pronájem bytu v Praze a jejím blízkém okolí, musíte mít přehled o tom, v jaké konkrétní lokalitě se nemovitost, jejíž je byt součástí, nachází. V hlavním městě je celá řada míst, která se nedají považovat zrovna za atraktivní.

Před sjednáním smlouvy si zjistěte zejména to, jaká je v okolí bytu občanská vybavenost. Na mysli mám především četnost a blízkost nejrůznějších obchodů, restaurací, ale i škol a úřadů, které v běžném životě často navštěvujete. Pokud jsou nedaleko, je to jedině dobře, protože nebudete muset neustále trávit desítky minut, ba dokonce celé hodiny v autě a veřejné hromadné dopravě. Už jen to zvyšuje kvalitu bydlení, ušetříte spoustu času, námahy a energie.

Podstatná je i dopravní dostupnost, což se týká zejména oblastí mimo Prahu a další velká města v ČR. Pronajmutí byť levného bytu kdesi na malé vsi se může zdát jako výhodné, co je vám to však platné, pokud do vsi nejezdí autobusy a vlaky, případně sem vede jen špatně upravovaná komunikace. I takovýto relativní detail ve výsledku snižuje komfort v rámci bydlení, potažmo vašeho celého života.

Dispoziční řešení je při výběru bytu či rodinného domu otázkou priority

Jestliže developer či třeba realitní kancelář nabízí prodej bytu v Praze a dalších lokalitách, vždy si rovněž všímejte toho, jak je byt členěný. Není radno si pořizovat nemovitost jen tak naslepo, bez důkladné znalosti dispozičního řešení. Rozmyslete si, zda je vámi vybraný byt náležitě prostorný, tedy hlavně to, jestli má potřebný počet místností, abyste v něm dříve či později nebyli s ostatními členy domácnosti příliš natěsnáni. Jste-li mladí a je u vás předpoklad, že se rodinka v brzké době o nějaký nový přírůstek rozroste, je vhodné myslet i na to a počítat s místností navíc.

Zohledněte svůj věk a zdraví

Jde-li o bytový dům, pak svoji roli hraje i to, v jakém patře se byt nachází. Není praktické, pokud jste méně mobilní, abyste si kupovali či pronajímali byt ve vyšších patrech, která jsou hůře dostupná. Zvláště tehdy, není-li součástí bytového domu výtah. Všechny tyto aspekty mohou výrazně ovlivnit kvalitu bydlení. V neposlední řadě je určitě dobré si promyslet, zda se vám nebude hodit třeba balkon, případně terasa, parkovací stání a další doplňky.

Při výběru nového bydlení se vyplatí porozhlédnout se i na internetu. Pro prodej a pronájem bytů v Praze se dá využít kupříkladu portál https://www.psn.cz/, kde naleznete celou řadu aktuálních nabídek.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.