Uvažujete o koupi starší nemovitosti na rekonstrukci? Nové projektů domů mohou vyjít levněji.

jnafvaadvsdfas

Zdroj: Bigstockphoto

 

I „pouhá“ rekonstrukce nemovitosti může být časově a finančně náročná. Výhodou ale může být umístění staršího domu.

 

Stále více rodin snívá o bydlení v domě se zahradou. Pořídit si ale nový dům ve větším městě může být velmi drahé. Kromě toho v zastavěných oblastech bývá problém najít volný pozemek. Ne každý se chce ale stěhovat z město do takzvaných satelitů nebo do vesnic, kde mohou levněji koupit větší pozemek, vybrat si mezi projekty domů z katalogu a začít stavět. Pokud i vy toužíte po bydlení ve městě, sledujte aktivně realitní trh. Možná je pro vás tím pravým řešením koupě staršího domu přímo ve městě a jeho následná rekonstrukce. I toto řešení ale skrývá řadu problémů.

Skryté vady

Řada lidí, kteří nemají zkušenosti se stavbou domů nebo s rekonstrukcemi, se často nechá ošálit vzhledem domu. Laik vidí, že je třeba vyměnit omítky, podlahy, koupelnu či kuchyni, a proto ani nepočítá s velkými finančními náklady na rekonstrukci. Většina nedostatků se však skrývá pod povrchem. Proto je dobré si starší nemovitost nechat před koupí pořádně prověřit. Specializovaná firma za vás ověří, v jakém stavu jsou rozvody elektřiny, tepla, vody, případně plynu, z čeho přesně je dům postaven, zda nemá nějaké závažné statické problémy a mnoho dalšího. Tato služba samozřejmě není zadarmo, určitě se ale vyplatí, abyste po koupi nemovitosti nezjistili, že bude jednodušší jí celou zbořit a postavit nový dům.

Žrout peněz

Řada lidí pevně věří tomu, že přestavba domu bude levnější než stavba nového. Ale často je to právě naopak, zvlášť pokud uvažujete o rozsáhlejší rekonstrukci. I na tu totiž budete potřebovat architektonickou studii a následný projekt domu, případně i projekt na stavební povolení. Přitom originální projekty domů přímo od architekta také něco stojí. Kromě toho i v průběhu přestavby se mohou objevit další skryté problémy, které se opět odrazí na konečném rozpočtu stavby. Výhodou ale je, že budete mít originální dům.

Pozor na energie

Při starším domě je třeba myslet i na komplexní řešení energetické úspornosti domu, protože jinak by se špatná rekonstrukce mohla odrazit na vašich měsíčních nákladech. I z toho důvodu je opět dobré kontaktovat odborníka – architektonickou nebo projekční kancelář.

I ze starého domu je možné udělat nízkoenergetický dům, ale opět je třeba výrazně investovat už během stavby. Kvalitní zateplení, okna a chytrý systém vytápění či chlazení domu mohou být výraznou jednorázovou investicí. Při placení poplatků za energie se vám ale tato investice postupně vrátí. Odrazí se to i na kvalitě života v domě.

Nenahraditelné místo

Přestavba staršího domu tedy může být velmi finančně náročná, ale má to i své výhody. Pokud kupujete starší dům už v zastavěné části města, získáte pozemek na autentickém místě, kde už existuje občanská vybavenost. Ušetříte náklady za dojíždění autem. Pokud máte děti, ideální je poohlédnout se po nemovitosti v blízkosti školy, školky, aby se z vás nestali taxikáři. Investice do přestavby staršího domu se vám tak může mnohonásobně vrátit v celkové kvalitě života.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.