Barvy do interiéru vybírejte pro každou místnost zvlášť

Autor obrázku: Kassandra Bay Resort

Modrou, oranžovou nebo bílou? Jaká se hodí k tomu nakoupenému nábytku nejvíce, která bude tvořit ten správný kontrast a uklidí mě, když přijdu z práce po dlouhém dni? Každý zná rozdělení na teplé, neutrální a studené barvy. Pojďme si trochu rozšířit obzory a vybrat tu nejvhodnější kombinaci barev pro každý interiér. Rozebereme několik základních barev a sami už můžete usoudit, co od jakého pokoje žádáte.

Bílá

Bílá je barva klidu a pohody. Patří mezi barvy neutrální a tak větší měrou nijak neovlivňuje vaši psychiku a je tedy vhodná do každé místnosti. Málo kdo, však skončí u této základní barvy kvůli její obyčejnosti, která je pro ně bez kombinace s pestrými dekoracemi velmi strohá. Avšak ti z Vás, kteří vidí v jednoduchosti krásu, s ní dokážou velké divy i bez různobarevných váziček a obrázků, které při přesažení míry působí spíše než uklidňujícím způsobem, velmi kýčovitě. Jednoduchými doplňky dokážete z bíle vymalovaného pokoje udělat velmi příjemný prostor pro chvíle pohody a relaxace.

Modrá

Tato barva je označována a barvu studenou, ale také velice uklidňující. Celý pokoj v modré barvě bude volit jen hrstka opět kvůli jednoduchosti, avšak v takové kombinaci s bílým rámem kolem dveří nebo třeba případ, kdy dvě stěny budou bílé a dvě modré vytvoří místo pro bezvadný dětský pokoj, ložnici či jiný klidově laděný prostor. Nerozptyluje pozornost, a ač se vám může zdát červená veselejší, není to to pravé ořechové. Můžete jí kombinovat také s dalšími barvami. Nejvhodnějšími je hnědá a žlutá, které budou v souladu a tím pádem nebijí do očí. Skvěle se hodí k dřevěným podlahám a doplňkům téhož materiálu.

ČERVENÁ

Barva teplá, nabitá energií a velmi agresivní. Povzbuzuje naši mysl, nehodí se tedy do klidových prostor. Je vhodná do místností jako herna pro děti, nebo i v kombinaci s tmavě hnědou, šedivou či bílou do společenských místností jako je obývací pokoj. Celý červený pokoj v odstínu karmínové nebo jiného tmavého odstínu, této i jiné barvy, optický zmenšuje místnost a tak je kombinace s dalšími barvami na místě.

Zelená

Tuto barvu je těžké přiřadit k jedné ze skupin. Na někoho působí teple, na někoho však studeně, a tak toto nechme na usouzení každého. Jde o barvu spojenou s přírodou, je tedy klidná a veselá. Obzvláště taková světlá zelená má velmi příznivé účinky na naše psychické rozpoložení. Pro milovníky zelené je tu dobrá zpráva „nikde s ní nezklamete!“

Žlutá

„Teplo a veselí“, to jsou slova, která vystihují našeho dalšího zástupce. Je velice oblíbenou alternativou do dětských pokojíků právě pro tyto vlastnosti. Je to barva s množstvím energie a lze ji kombinovat opět s dřevěnými doplňky, tedy s hnědou barvou. Dále tu máme klidnou zelenou či neutrální šedou, se kterou vypadá velice elegantně. Moc dobře na této zdi vypadají nálepky, které jsou momentálně velmi oblíbené a využívají se pro oživení barevných ploch.

Hnědá

Barva teplá, klidná s přírodou opět lehce propojená. Imitace dřeva je často používána pro podlahovou krytinu, skřínky do kuchyně nebo i šatní skříně. Je tedy jasné, že její působení bude velmi kladné. Hnědá barva je výbornou variantou pro pokoj každého využití. V pracovně Vám pomůže se soustředěním, v kuchyni na vás dýchne trochu ze starých časů a v ložnici dopřeje příjemný odpočinek ve kteroukoli denní hodinu. Výborně vypadá v kombinace s téměř každou barvou a tak je jen na vaší fantazii, jakou alternativu zvolíte.

Snad vám tento článek pomůže v rozhodování a se svým výběrem budete spokojeni co nejdéle.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.