Hrozba jménem tesařík krovový: Jak na něj?

Někdo se bojí, že mu střechu nad hlavou odnese vítr, někdo má strach z velké vody a někomu nahání hrůzu představa požáru. Ale jsou i jiné hrozby. Mnohem menší než živly, avšak stejně závažné. Patří mezi ně i poměrně nenápadný brouk, ovšem s nekonečným apetitem. Tesařík krovový je právem označován za jednoho z nejobávanějších zástupců dřevokazného hmyzu a kromě krovů se může usadit třeba v podlaze.

Jak tesařík krovový vypadá?

Tesaříci jsou neuvěřitelně činorodí. Když je nikdo nevyruší, mohou dřevo poškodit do té míry, že z něj vůbec nic nezbude. Jak ale poznáte, že se u vás doma usadil právě tesařík krovový? Přeci jen se bavíme o čeledi, do které patří 30 – 60 tisíc druhů. Některé zdroje dokonce uvádí i přes 100 tisíc různých tesaříků, nicméně na našem území můžeme pozorovat asi jen 230 druhů.

Co se týče tesaříka krovového, délka jeho smolně hnědého těla s dvěma téměř nezřetelnými příčnými pruhy dosahuje 10 – 20 mm. Typickým znakem jsou kratší tykadla, která dosahují zhruba poloviny délky krovek. Pokud jste brouka odpovídajícího tomuto popisu zahlédli, a navíc v noci zaznamenali chroupání, invaze je pravděpodobně v plném proudu.

Žravé larvy zastaví až zásah odborníků

Dospělý jedinec nepředstavuje pro dřevěnou konstrukci domu žádnou hrozbu – tou jsou jeho larvy, které si napříč dřevní hmotou razí chodbičky zakončené výletovými otvory. Zbavit se jich není snadné, protože si hloubí cestu hluboko do dřeva, kam se již nedostanou běžné hubící prostředky. Proto je obvykle nutné kontaktovat profesionály.

Ochrana dřeva před tesaříkem má dvě fáze. První je samotná likvidace. Mezi nejefektivnější způsoby hubení tesaříků patří metoda mikrovlnné sanace, případně kombinace mikrovln s tlakovou chemickou injektáží. V praxi se využívá také termosanace teplým vzduchem, které je však nákladnější než ostatní způsoby. V interiéru lze využít cenově dostupnější i plynování.

Druhá fáze ochrany dřeva spočívá v aplikaci impregnačního nátěru. Ten by měl nějakou dobu zabránit dalšímu napadení tesaříkem či jiným dřevokazným hmyzem.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.