I vaše dlažba si zaslouží vhodné obrubníky

Uvažujete o realizaci nového chodníku, případně hodláte vyměnit ten starý? Pokud ano, neměli byste pouze dumat nad volbou nejmodernější funkční dlažby, ale vyplatí se soustředit i na obrubníky. Právě jimi totiž v podstatě začnete. Po vykopání potřebného prostoru a zhutnění povrchu dojde k jejich betonáži. Následné pokládání dlažby bude již jen jakýmsi zakončením vaší snahy. Víte tedy, jaké obrubníky volit?

Různé typy obrubníků

V první řadě je zapotřebí upozornit na několik druhů těchto betonových výlisků. Rozlišujeme obrubníky zahradní, které bohatě postačí pro chodníky okolo domu. Vyznačují se především šířkou 50 mm. Jsou tedy relativně tenké, nicméně bytelné. Jinak lze volit silnější 100 mm široké obrubníky chodníkové. Posledním standardním modelem jsou ty silniční o síle 150 mm. Jejich využití již spíše koresponduje s komunikacemi a veřejnými prostory.

Pozor na délku

Každá venkovní dlažba si zaslouží specifický obrubník. Pozor se vyplatí dávat i na jeho délku. Standardně se vyrábí modely v délkách 0,5 a 1 m. Odpovědět na otázku, jaká z délek je výhodnější, by bylo složité. Pro velké plochy se samozřejmě používají ty delší. Z pohledu pokládky se logicky ale lépe pracuje s kratšími, ač se asi prodlouží doba betonáže. Celek v obou případech vypadá kompaktně a na první pohled délku obrubníku nezkoumáme.

Atypické obrubníky

Standardně je možné vybrat i některá méně tradiční provedení. Jmenovat bychom mohli například žlaby do dlažby anebo nejrůznější dělicí prvky, jež dokážou efektivně ohraničit konkrétní betonovou plochu. K dispozici jsou mimo jiné i bezbariérové zastávkové obrubníky a spousta dalších provedení. Ať už potřebujete pro vlastní realizaci jakékoli, podívejte se do nabídky společnosti Presbeton. V nabídce tohoto největšího tuzemského výrobce najdete přesně takové obrubníky, které hledáte.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.