Ložnice z funkčního hlediska

Při zařizování domova se každý řídí trochu jinými měřítky. Někteří vybírají zařízení a nábytek především podle ceny a cílí na co nejlevnější, jiní si rádi připlatí za design, další mají velmi specifické představy, co se vzhledu týče. Je ale potřeba se vždy na design zaměřovat až druhotně, stejně jako na cenu. Primární je především funkční hledisko. Pokud budete mít krásně a třeba i levně zařízený byt, ale funkčně bude k ničemu, protože na televizní stolek se vám nevejde vaše sto palcová televize, z postele vám čouhají nohy a do skříně dáte sotva polovinu svého oblečení, nebude se vám bydlet příliš dobře.

Autor obrázku: Jeremy Levine

Platí to pro každou místnost v domácnosti. My se ale zaměříme především na ložnici.

Účelově je ložnice určena především ke spánku. Máte se v ní cítit příjemně, aby se vám dobře spalo, měla by uklidňovat. Vzhledem k tomu, že spánek je tím hlavním, co se v ložnici odehrává, je jasné, že funkčně bude důraz kladen především na správný výběr postele a její kvalitu. Z veškerého nábytku v ložnici, si na výběru postele dejte nejvíce záležet. Nejde ani tak o konstrukci samotnou, i když i tady existují jasní vítězové (dřevěné konstrukce) a poražení (kovové konstrukce). Nejdůležitější je však výplň postele. Lůžko by mělo být tvořeno kvalitním roštem, který nebude vrzat ani jinak zvukově rušit (stejně jako celá konstrukce postele), ale bude pevný a udrží i případnou větší váhu. Na zvolený rošt pak přijde velmi pečlivě zvolená matrace. Na matraci se nevyplatí šetřit. Přímo totiž ovlivňuje vaše zdraví. Doporučují se matrace spíše tvrdší, nebo takové, které mají různou tuhost na různých místech.

Ložnice je ovšem místem, které obvykle také shromažďuje oblečení a ložní prádlo. Z toho důvodu je nutné mít v ní dostatek úložných prostor. Pokud je neposkytuje samotná postel, je třeba ho nabrat šatními skříněmi, komodami. Ideální jsou šuplíkové komody, z kterých se prádlo lépe vytahuje.

Pokud si chcete ušetřit nervy s vybíráním jednotlivých kusů nábytku, lze se spolehnout na již zkomponované praktické ložnicové sestavy, ovšem omezujete si tak kvalitativní výběr především u matrací a postelí obecně.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.