Čerpadlo se vybírá podle účelu

Při výběru každého zařízení by se měl věnovat dostatek pozornosti poměru jejich určené funkce a kýženého využití. Pokud byste si vybrali čerpadlo bez výraznějšího promýšlení, můžete skončit se strojem, který nebude sloužit správně a vaše investice tak bude docela lichá.

Využití čerpadel pro soukromé účely se může lišit. Někteří používají čerpadla především pro čerpání čisté vody z vlastní studny k užitkovému využití, jiní potřebují čerpadla na zavlažování a je tedy poměrně důležité, jaký tlak jsou schopná vyvinout, nebo se čerpadla na dnešních zahradách ještě celkem často využívají u bazénů pro ohřev a čištění vody.

Kalová čerpadla to jistí

Budete-li si vybírat čerpadlo, můžete vsadit na kalové čerpadlo. Proč právě to? Běžná čerpadla jsou určená k čerpání čisté vody, pakliže nemáte jistotu, že tento požadavek jste schopni zajistit, raději zvolte kalové čerpadlo. Tento typ zvládne i občasné nečistoty a obsah pevných částic ve vodě. Kalová čerpadla mohou mít různou konstrukční podobu, od samonasávacích až po ponorná čerpadla. Každému může vyhovovat jiné řešení, i když lze říct, že právě ponorná čerpadla patří mezi oblíbené a osvědčené typy. Jsou malá a snadno se s nimi proto manipuluje. Na zimu je stačí vytáhnout ze zdroje čerpané vody a schovat.

Jaký výkon?

U čerpadel je rozhodující určitě také výkon. Koupíte-li si slabé čerpadlo, než jaký výkon ve skutečnosti potřebujete, budete ho s největší pravděpodobností přepínat. To není ideální, protože ho můžete celkem rychle strhat. Naopak příliš silné čerpadlo nebudete využívat v plném rozsahu jeho výkonu a to jejich motorům také nesvědčí, navíc budete platit zbytečně více za vyšší spotřebu. Proto vybírejte optimální výkon pro vaše potřeby.

Zohledňovat také značku?

Ptáte-li se, jestli má smysl brát v potaz také značky čerpadel, odpověď zní ano. Za neznačková čerpadla sice zaplatíte méně, ovšem jejich kvalita může být hodně různorodá. S komplikacemi se pak můžete setkat například u oprav s náhradními díly a podobně. Za ověřené značky lze považovat čerpadla Wilo, Sigma nebo Grundfos, které představují bezpečnou volbu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.