Jak zařídit ložnici v provensálském stylu

Vaše ložnice je místem odpočinku, klidu a trávení chvil s vaší polovičkou. Do příjemné atmosféry bydlení vám mluví hlavně barvy, které nemusí vždy sedět. Jestli vaše ložnice vypadá jako změť barev a nic dohromady nesedí, zkuste to změnit – vyzkoušejte provensálský styl.

Trocha historie

Okouzlující oblast jihovýchodní Francie, to je Provence. Vinice, voňavá levandule, panenské olivovníky a nakonec hřejivé slunce.

Provensálský styl vznikl na přelomu 18. a 19. století, právě v době, kdy módu diktovala Francie. Venkované se chtěli vzorům vyrovnat, ale neměli k tomu takové prostředky, proto si vytvořili svůj venkovský – provensálský styl.

Typické barvy

Provensálskému stylu vévodí barvy hřejivého slunce, které doplňují barvy přírody. Proto při malbě zvolte barvy žluté, krémové, béžové nebo okrové. Rozhodně nemalujte na čistě bílo, pro tento styl je to faux pas.

Zajímavým a typickým prvkem pro provensálský styl je květinová tapeta na stěně, pokud nechcete mít na zdi pouze samotné zmíněné barvy. Chybu neuděláte, pokud květinový motiv na tapetě doplníte květinami, na které použijete dřevěné květináče.

S tapetou pak slaďte tkaniny. Můžou to být koberečky u postele, přehoz nebo malá vyšívaná deka položená na komodě.

Jestliže zvolíte jednoduchou barvu na zeď, nebojte se zapojit svou fantazii a pro doplňky zvolte další barvy, jako je levandulová nebo blankytně modrá.

Starožitný design

Pro tento venkovský styl jsou důležité starožitné doplňky, například masivní svícny, ozdobné porcelánové nádobí visící na zdech nebo masivní komoda a stoleček u postele. I samotná postel by měla být masivní nebo mít kovový rám.

Starožitné kousky by ovšem měly být v dobrém stavu. Každý nábytek, který pořídíte nebo seženete, důkladně renovujte. Přidejte květiny stejné nebo podobné jako na tapetách či přehozu přes postel.

Zaměřeno na detail

Hlavně nezapomeňte na detaily. Ty jsou u provensálského stylu to nejdůležitější. Nejkrásnější jsou tu drobnosti – malé květiny na tkaném stínidlu navlečeném na lampičce na nočním stolku, spousta polštářků s patřičnými detaily a nakonec několik stejných nebo rámem podobných obrázků těsně vedle sebe zavěšených na zdi nad postelí.

Nechcete malovat květiny na komodu nebo mít květinovou tapetu? Nevadí, vymalovat můžete například světle žlutou a nejdůležitějším prvkem budou závěsy. Vám to pomůže pro klidný spánek a nebudete se budit s bolavou hlavou od rozpáleného slunce. Závěsy slaďte například s polštářky na posteli.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.