Rustikální kuchyně – to pravé retro!

 

Kuchyně vždy bývala centrem dění v domácnosti, dnes už to ale mnozí z nás vnímají trochu jinak. Času, který tu trávíme je méně, dost možná je na vině i shon v našich životech. Na vaření nemáme tolik času jako naši předci, proto si tu kuchyň ani tolik nepřizpůsobujeme obrazu svému. Pak nás vaření nebaví a je to pro nás ztráta času. Co to ale změnit? Rustikální kuchyně vdechne vašemu domovu to pravé kouzlo. Objevte ho!

Zavzpomínejte na minulost

Také jste jezdili na prázdniny k prarodičům? Jaké vzpomínky se vám vybaví na první dobrou? Není to náhodou rustikální kuchyně a babička, která v ní vaří tu báječnou knedlíčkovou polévku, svíčkovou omáčku nebo peče buchty tak, jak to uměla jen ona? Co si takovou kuchyň vybudovat i u vás doma a pokaždé, když do kuchyně vejdete, si na babičku vzpomenout?

Rustikální kuchyně jsou útulné a hravé

Pohoda, klid a pocit bezpečí. To je něco, co nám v kuchyni dnes často schází, naštěstí se to dá změnit. Jedním ze způsobů je vyměnit starou kuchyni za novou, třeba zrovna tu rustikální, která je útulná, bude se vám v ní dobře vařit a hlavně – z přípravy pokrmů budete mít radost!

Jaký typ rustikální kuchyně zvolit?

Rustikální kuchyně jsou inspirované venkovem a životem na něm, charakterizují je propracované detaily, okrasné lišty a dekorativní prvky v klasickém, hravě romantickém, moderním a skandinávském stylu. Co se materiálu týče, pak se pro jejich výrobu používá dřevo, sklo a kámen. Rustikální totiž znamená selský nebo venkovský, a čím je charakteristický život na venkově? Setkáváním členů rodiny, povídáním a vzájemnou podporou.

Pro rustikální kuchyně tak je typická velká kuchyňská linka ze dřeva s kredencem, kopíruje styl dřevěného domku, chybět nesmí ideálně ani dřevěné stropnice a teplé odstíny červené, žluté a hnědé barvy na stěnách. Vybrat si můžete mezi:

  • Klasickou rustikální kuchyní, která je útulná, působí harmonicky a její přední stěny jsou ve světlých tónech. Perfektně tu vynikne i zavěšené kuchyňské náčiní a formy na pečení.
  • Romantickou rustikální kuchyní vyvedenou v jemných pastelových tónech, které interiér zútulní a je potěšením v ní trávit čas.
  • Skandinávskou rustikální kuchyní, jejíž předností je zdrženlivost a elegance. Zaujme vás jasnými tvary, přírodními materiály a kombinací dřeva a přírodního kamene.
  • Moderní rustikální kuchyní s čistým designem bez ozdob a inovativními designovými prvky, která je ideální volbou pro ty, kdo chtějí mít útulnou kuchyni, ale ne zase v tak hravém pojetí.
  • Rustikální kuchyní ve stylu provence, které dodává ráz obklad z přírodního kamene a inspirací se pro ni stala francouzská Provence. Pro kuchyně v tomto stylu je charakteristický i lakovaný povrch a frézování.

Zásadní jsou detaily

Ano, ty hrají u rustikálních kuchyní prim. Kuchyni dodávají autenticitu, právě díky nim se v retro kuchyni cítíme tak příjemně nad šálkem čaje a máme radost z vaření. A je jedno, zda je taková kuchyně na chaloupce u lesa, v městském nebo venkovském domě či bytě.

Víte, že i součástí rustikální kuchyně může být kuchyňský ostrůvek?

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.