Pálené tašky – nejstarší druh střešní krytiny je stále v kurzu

Univerzálně použitelná taška

Pokud poprvé stavíte dům, pravděpodobně vás překvapí, kolik různých typů střech existuje. A když už si najdete svého favorita, nevíte, zda bude lepší betonová, nebo pálená taška. Sedlová, pultová, mansardová, valbová, polovalbová nebo stanová střecha – pro ty všechny je vhodné použít pálené tašky. Při výběru nejvhodnější střešní krytiny se dále musí zvážit nosnost krovu. U starších domů či lehčích konstrukcích je doporučována opět pálená taška, a to kvůli své nízké hmotnosti. Na rozdíl od betonu ji můžete použít prakticky na jakýkoli krov. Co se týká sklonu střechy, který představuje další podstatné kritérium, pálené tašky lze pokládat již od 12°. Ve vyšších nadmořských výškách, kde očekáváme časté vystavení objektu mrazu a větru, pálené tašky díky své mrazuvzdornosti opět vítězí.

Výtečné vlastnosti

Pálené keramické tašky zažily svůj první velký boom v 19. století, kdy byla zdokonalena jejich výroba a design. Do této doby se datuje drážková taška, která vyniká svými tepelněizolačními a zvukoizolačními vlastnostmi. To platí dodnes. Dnešní pálené tašky mají více drážek než ty betonové, což může znamenat malinko obtížnější pokládku, zato však jsou výsledkem těsné spoje, mezi něž nepronikne ani kapka vody. Střecha z pálených tašek také výborně zachycuje teplo a pohlcuje zvuk. A co víc, ekologický materiál pálených tašek je šetrný k životnímu prostředí.

Oživlá historie

Právě proto, že pálené tašky patří k nejstarším střešním krytinám, se také nejlépe hodí na obnovu střech historických objektů, kde je důležité zachovat autentičnost. Výtečné tašky pro rekonstrukci střech v historických centrech měst vyrábí značka CREATON, která se opírá o více než 130letou tradici. Není tedy divu, že se specializuje mimo jiné právě na keramické tašky určené pro rekonstrukce. V jejím sortimentu naleznete pálené tašky nejrůznějších designů a tvarů s povrchovými úpravami dle přání.

Mezi nejčastější volby při rekonstrukcích historických budov patří luxusní historická bobrovka KLASSIK. Tato kvalitní pálená taška je ideální pro velké střešní plochy. V přírodní červené variantě zapadne bobrovka prakticky kamkoliv, společnost CREATON však hraje na jistotu a nabízí ji v pestré škále barev, takže není problém najít tu, která se výborně hodí pro rekonstrukci konkrétní dobové střechy. K dispozici je také hned několik typů povrchových úprav: glazura, engoba a režná, přírodní. Dalším favoritem mezi historickými střešními krytinami je taška AMBIENTE, která se vyrábí v rovném a segmentovém řezu, vhodném pro korunové krytí.

Zaostřeno na detaily

Ztratili jste se v povrchových úpravách? Jedná se o barevné úpravy tašek s výsledným matným, nebo lesklým efektem, kdy se na vysušenou tašku před vypálením nanáší tenká horní vrstva keramické směsi, obarvené přírodními oxidy železa. Tato vrstva tašku nejen zkrášlí, ale také chrání a prodlužuje její životnost. Engoba je nejznámější matnou – polomatnou povrchovou úpravou, zatímco glazura se sklovitou příměsí je lesklá. S pálenou taškou z Creaton.cz získáte přesně takovou povrchovou úpravu, jakou si budete přát – může se pochlubit nejširší nabídkou barev na našem trhu, ať už si vyberete engobu, nebo raději glazuru. Při stavbě střechy nezapomeňte ani na speciální tašky a keramické doplňky, s nimiž pokrývku dokonale zkompletujete. Jde v prvé řadě o větrací tašky, které odvádí vlhkost a nahromaděné teplo, protisněhové tašky, a poté o estetické prvky, k nimž patří tašky okrajové, prostupové či ukončovací.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.