Schodiště – do mrazu i do deště

bočnicové schodiště INDUSTRYU venkovního schodiště, které slouží jako hlavní vstup do domu, či přístup na terasu nebo balkon, je kladen velký důraz na jeho funkční stránku. V exteriéru musí schodiště odolávat bez poškození nejrůznějším rozmarům počasí – nárazovým větrům, prudkým dešťům, kroupám či tíze napadaného sněhu.

Před pořízením venkovního schodiště je třeba důkladně promyslet několik základních faktorů, které výběr schodiště zásadně ovlivňují. Důležité je zohlednit funkci, kterou bude schodiště plnit – zda bude u rodinného domu nebo na veřejném místě, kde po něm projdou denně desítky či stovky lidí. „Určitě není jedno, zda za den po schodišti projde pět lidí nebo sto. Jeho frekventovanost je opravdu důležitým faktorem. Aby venkovní schodiště vyhovělo těmto specifickým parametrům, je dobré vyhledat profesionálního dodavatele, který tyto parametry pohlídá a doporučí zadavateli nejen vhodný typ schodiště, ale i jeho materiálové provedení,“ vysvětluje pan Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se výrobou schodišť zabývá.
nášlapy z pororoštů

nášlapy z pororoštů

Jak bylo zmíněno již v úvodu, asi nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výběr provedení venkovního schodiště, jsou klimatické podmínky. Kvůli dešti a sněhu je do exteriéru vhodné použít schodiště s celokovovými nášlapy z pororoštů. V případě plného nášlapu by totiž na schodišti ulpívaly dešťové kapky, které by zhoršily bezpečný pohyb po schodišti a to především v zimě, kdy kapky na schodišti namrzají. Pak může být schodiště opravdu nebezpečné. „Díky pororoštovým nášlapům bude navíc propadávat také sníh, tím pádem odpadá údržba schodiště v podobě jeho vyhrnování,“ říká Petr Paksi z JAP FUTURE.

nášlapy s protiskluzovou úpravou

nášlapy s protiskluzovou úpravou

V případě, že chcete zvolit jiné nášlapy než pororoštové, je důležité myslet na jejich protiskluzovou úpravu. U celokovových schodišť může být řešením také jemná mřížka na povrchu schodišťových stupňů, nebo plechový výlisek s protiskluzovou úpravou pro zdrsnění nášlapných ploch dílčích schodů. U dřevin je tento problém vyřešen pomocí vyfrézovaných drážek na jednotlivých nášlapech.

Vhodné materiály

Nejčastější materiálové provedení venkovních schodišť je celokovové. Oblíbená je ale také kombinace dřevo-kov. Materiály exteriérových schodišť musí mít patřičnou odolnost vůči drsnému venkovnímu prostředí – je opravdu žádoucí, aby schodiště bylo odolné vůči korozi. „K tomu slouží nerezové materiály, nebo ocelové s povrchovou úpravou žárovým zinkováním, případně kataforézou, což je ekologický způsob ochrany ocelových dílců schodišť. Konkrétní barvu dle vzorníku barev RAL zajistíme nástřikem exteriérového komaxitu,“ vysvětluje speciální povrchové úpravy celokovového venkovního schodiště Petr Paksi.

točité schodiště JAP 110
točité schodiště JAP 110

Ovšem ani dřeviny nejsou pro exteriérová schodiště vyloučeny. „Musíme ovšem vždy vybírat pouze z exotických dřevin, které hravě zvládnou venkovní prostředí. Nejčastěji se používají bangkirai či merbau. Ty se dováží především z Indonésie a Malajsie. Pro ně je charakteristická značná tvrdost, odolnost vůči rozmarům počasí, ale třeba i plísním a houbám, což je pro venkovní schodiště ideální,“ popisuje dále Petr Paksi.

Údržba venkovního schodiště

Aby nám schodiště venku vydrželo co nejdéle, je vhodná jeho preventivní údržba – je třeba se vyhnout agresivním prostředkům, jako je například sůl či různé chemikálie, protože jejich dlouhodobé působení může poškodit i kovová schodiště. Pokud se přeci jen po létech začne projevovat drobná koroze, je důležité ji zavčasu opravit obroušením a přelakováním barvou k tomu určenou. U dřevěných nášlapů je opravdu důležité je v pravidelném cyklu (dle doporučení výrobce – obvykle jednou ročně) natírat speciálními oleji, které podpoří jejich odolnost vůči klimatickým podmínkám.


segmentové schodiště JAP 300E

Jaký zvolit typ?

„Do exteriéru se používají obdobné typy schodišť jako do interiéru, hlavní rozdíl je však v jejich povrchové úpravě. Do menšího prostoru skvěle poslouží točité schodiště, které díky svému prostorovému uspořádání nezabere příliš místa. Do atypických prostorů se spíše hodí schodiště segmentové, které se skládá z jednotlivých dílů – tzv. segmentů. Ty mohou utvořit libovolný tvar schodiště – přizpůsobí se prakticky každému prostoru. Další častou volbou bývá schodiště bočnicové, jehož nosnou konstrukci tvoří pouze kovové bočnice,“ říká pan Petr Paksi z firmy JAP FUTURE, která má v nabídce všechny uvedené typy exteriérových schodišť.

 

Ukotvení schodiště

„Že by se daly schody umístit jen na trávu či písek je nemyslitelné, protože půda je vlivem počasí a měnících se teplot nestálá. Dostačující není dokonce ani zámková nebo jiná mělká dlažba. Základovou patku, kterou tvoří betonový blok, je nutné umístit do nemrznoucí hloubky 80 cm. Jen tak je vytvořen dostatečně pevný podklad pro schodiště,“ upozorňuje Petr Paksi z JAP FUTURE. A stejně tak je třeba dbát i na ukotvení schodiště do dalších stavebních prvků – v případě bočnicového schodiště je důležitá dostatečně pevná zeď. A vždy musí být vhodná ke kotvení také horní podesta balkonu či terasy, kam schodiště vede.

Chyby při výběru exteriérového schodiště

Rozhodně největším pochybením je do venkovního prostoru umístit schodiště určené do interiéru! Venkovní schodiště jsou materiálově připravena tak, aby odolala větru, dešti, sněhu, slunci i změnám teplot. Pokud do exteriéru použijeme interiérové schodiště, můžeme očekávat jeho brzké poškození. Rozdílem mezi vnějšími a vnitřními schodišti jsou nejen použité materiály, ale také technologie jejich výroby, hlavně co se týče zábradlí. Zábradlí u interiérových schodišť mohou být smontovaná pomocí šroubků, kdežto v exteriéru (a zvláště pak ve veřejném prostoru) je lepší použít spíše svařovaná zábradlí.

 

 

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společností JAP FUTURE, www.japcz.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.