Srovnání velkých zahradních stanů nůžkové a klasické koncepce

skladaci-zahradni-altan-profi-3x3-m-4-bocni-steny-antracitPořádáte velkou venkovní oslavu, svatební hostinu pod širým nebem, chcete uspořádat firemní raut pro Vaše obchodní partnery, nebo jen hledáte možnost ochrany před slunečními paprsky při grilování s přáteli, nebo odpočinku na zahradě? Pak můžete sáhnout po zahradním párty stanu, nebo altánu, který Vás ochrání před sluncem, případně i deštěm a větrem. Cenu a kvalitu stanů ovlivňuje především typ a bytelnost použité konstrukce + materiál a tloušťka plachty.

Skládací nůžkové zahradní stany patří dnes k nejoblíbenějším

Většina prodávaných zahradních stanů má dnes speciální skládací (nůžkovou) konstrukci, která je výhodná především pro všechny, kteří nechtějí stan ponechávat postavený delší dobu, ale občasně je rozložit a opětovně složit, případně jej potřebují často převážet. Takový nůžkový párty stan lze pak rozložit a kompletně připravit na provoz (aretace, napnutí plachty, případná stabilizace pomocí lan) do 5 minut. Za obdobnou dobu lze stan také složit. Tyto stany mají ve většině případů hliníkovou konstrukci, která je dostatečně pevná při zachování nízké hmotnosti. Stan lze tak hravě přenášet z místa na místo. Další výhodou nůžkové konstrukce je její stabilita, kdy altán nepotřebuje žádnou dodatečnou stabilizaci, takže jej lze postavit i na místech s pevným podkladem jako je beton, nebo asfalt.

Stany klasické konstrukce jsou vhodné především při větších rozměrech

Klasická konstrukce párty stanů se objevuje především u nejlevnějších modelů (z důvodu jednoduchosti výroby a snížení ceny) a u větších profesionálních párty stanů v rozměru cca od 3×8 m, které jsou již dosti rozměrné, a pro bezpečné rozložení stanu by bylo třeba několik osob. Dalším důvodem je také masivnost konstrukce, která je tvořena ve většině případů ocelovými trubkami, které jsou oproti hliníku pevnější a mají menší tendenci ke zlomení v případě vyššího namáhání např. silným větrem. U dražších a větších stanů klasické koncepce je nutno počítat s nevýhodou složitější a časově náročnější stavby, ale pokud zvolíte dostatečně masivní provedení (je vhodné volit co vyšší hmotnost stanu), pak je stan dostatečně odolný i vůči silnějšímu větru a může být bez obav instalovaný dlouhodobě ve venkovním prostředí.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.