Úchytky na nábytek

Dnes se podíváme na jedno kreativní téma. Půjde o úchytky na nábytek. Většina lidí si určitě představí nábytek, který zakoupila už s úchytkami. Jenže tohle nemusí být jen tak ledajaké úchytky.

Nemáte kam pověsit své oblíbené kousky? Zdědili jste starý stůl nebo komodu po babičce a šuplíky není za co vzít? Tak to jste na správné adrese a můžete si vzít některý z nápadů za svůj.

By: Martin Michálek

Na trhu je dnes mnoho vychytávek. Spoustu z nich si můžete doma udělat sami, aby byly originální. Úchytky na nábytek už dávnou nejsou jen ošklivé přísavky s háčkem, které nemají poškrábat nábytek. Nebo jsou z nouze ctností pro starý nábytek bez nápadu. Naopak dnes se objevuje mnoho skvělých nápadů

Je jasné, že pokud se půjdete podívat do mnohých řetězců, jako jsou například IKEA nebo JYSK nebo přímo do truhlářství, najdete výběrové kousky. Jenže bývá problém, že tyto úchytky už někdo určitě má a tak nebudete zase originální. Na druhou stranu je ale také pravda, že nemusí být drahé. I za hezčí kousky zaplatíte například jen stovku, musíte však vybírat. Ale levný je i následující způsob a určitě zvládnete více kousků za podobnou cenu.

Návod na úchytku na šuplík, který si zvládne doma udělat každý sám. Trochu kreativity přece nezaškodí. Najděte si někde doma kus dřeva, který rozdělíte na menší kostičky. Podle velikosti vašeho vybraného kousku, ke kterému chcete přidělat úchytku, vytvořte přiměřené kostky dřeva. Vezměte si brousící papír a celý tvar dřeva obruste do hladka. Každý kus potom natřete bezbarvým lakem a nechte ho zaschnout. Poté si doma najděte kousky látky, které vám připadají atraktivní.  Nůžkami si je rozstříhejte a přiložte na dřevo. Složte konce látky tak, aby se k sobě daly přilepit lepidlem. Najděte si dlouhý šroubek s kulatou hlavičkou, který provrtejte skrz úchytku a připevněte k šuplíku. Aby nezůstala hlavička šroubu odhalená, můžete ji přelepit fimo hmotou. Z různě barevné hmoty si připravte malé vzory jako například hvězdičky, sluníčka, berušky apod. Řiďte se podle toho, ve kterém pokoji a na jakém kusu nábytku je šuplík umístěn. Poté musíte vzory nechat upéct. Každá hmota funguje trochu jinak a potřebuje různou dobu pečení, proto se vždy podívejte na návod. Poté si opět připravte dobré lepidlo a na hlavičku šroubu nalepte svůj výtvor z fimo hmoty. A máte hotovo, můžete se pyšnit zase o něco hezčími šuplíky.

Můžete narazit ale i na další techniku. Určitě jste někdy na zámku viděli porcelánové kohoutky na umyvadlech. Tuto vymoženost měly v pozdější době honosné vily i obyčejnější domy. Zkuste tedy zapátrat na půdě, jestli vám tam někde nezbyly tyto kohoutky. Když nějaké najdete, máte z poloviny vyhráno. Pokud jste domácí kutil, vyhráno máte úplně. Pokud jste se kutilem nenarodili, vezměte své budoucí úchytky a přineste je k odborníkovi. Může vám s tím pomoci umělecký kovář. Ten vám zezadu vloží kousek kovu a připevní ještě šroub. Svůj kousek si potom přineste domu a můžete ho našroubovat ke stolu na šuplík nebo z boku na skříň a věšet si na ně své oblíbené kousky ze šatníku.

A když už jsme se potloukali u toho uměleckého kováře, tak ho můžete také využít. Pokud nenajdete kohoutky po babičce na půdě, zajděte za ním se svým nápadem stejně. Nakreslete si doma, jak by měly úchytky vypadat a ukažte mu je. On vám je vymodeluje a udělá z všelijakých možných kovů. Opravdu si s tím kovář vyhraje a budete mít opět něco, co ostatní nemají. Ale pozor, umělecký kovář pracuje rukama a za své umění očekává patřičné ohodnocení. Proto než se za nějakým vydáte, podívejte se na internet, kolik se takovému člověku v průměru platí, abyste potom nebyli nepříjemně překvapeni.

Jak vidíte, možností je dnes opravdu hodně a meze se nekladou.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.