Výběr podlahy pro váš byt či dům: 1. díl

Podlaha utváří vzhled celého bytu, to dnes už ví každý, kdo někdy zařizoval alespoň jednu místnost. Na rozdíl od nábytku totiž není nijak snadné podlahu vyměnit, a tak často dělá obyvatelům bytu společnost téměř po celý život. Proto není záhodno, abyste při jejím výběru cokoli zanedbali. Na co všechno je ale třeba myslet při výběru podlahové krytiny?

V první řadě si ujasněte, k čemu má vlastně daná místnost sloužit. Kolik lidí se v ní bude pohybovat a jak často, jak odolná by měla být podlaha a vůči jakému typu poškození, zvažte také, jak dlouho by podlaha měla vydržet. To vše hraje svou roli. Zvláštní kapitolou jsou potom domácí mazlíčci, k nim se ale vrátíme později.

Ještě donedávna všem českým bytům jasně dominovaly koberce. Patří totiž mezi nejlevnější a zároveň i nejvariabilnější podlahové krytiny. Dnes se od nich ale většina lidí odvrací a mnohem častěji sahá po dřevěných podlahách. Jak je to možné? Častým argumentem je fakt, že v kobercích se snáze drží roztoči a prach. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu alergiků mnozí volí spíše jednoduše udržovatelnou podlahu. Na druhou stranu je ale koberec mnohem příjemnější pro ty, kdo jsou doma zvyklí chodit bosi, nebo jsou citliví na chlad.

Možným kompromisem mezi studenou laminátovou nebo dřevěnou podlahou a kobercem může být přírodní korek. Na pohled připomíná dekor dřeva, je ale ve srovnání s ním mnohem měkčí na dotek a při kontaktu s nohou příjemně hřeje. Navíc ho lze podobně jako parkety či přírodní dřevo snadno obnovit díky zbroušení vrchní vrstvy.

Na řadu přichází i nejodolnější kategorie podlah – laminát a vinyl. Právě tyto dvě varianty potěší zejména majitele psů. Právě zvířecí drápy totiž dokážou na podlaze napáchat asi největší škodu, a pokud byste investovali do relativně měkkého přírodního dřeva, mohly by vás následky zvířecího řádění velmi nepříjemně překvapit.

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.