Zátěžový koberec: Jasná volba do namáhaných prostor

Hledáte podlahovou krytinu, která snese takové zacházení, při kterém by běžným krytinám došel dech? Do namáhaných a zatěžovaných prostorů jsou jako stvořené zátěžové koberce. Nachází praktické využití v kancelářských komplexech, ve školách, ale stejně dobře se uplatní i ve vaší domácnosti – třeba na chodbě, v předsíni či v pracovně.

Zátěžové koberce mají na rozdíl od běžných koberců vlastnosti, díky kterým vydrží na namáhaných místech podstatně delší dobu bez viditelného opotřebení. I v této specifické kategorii byste však měli vědět, jakou variantu zvolit.

Rozlišujeme dva základní typy

Zátěžové koberce lze rozdělit na ty s gumou a bez ní. Koberec s gumou se nemusí celoplošně lepit (pouze v některých místech), zatímco koberec bez gumy by se bez podlepení shrnoval. Další rozdělení souvisí s plánovaným využitím: specializovaní prodejci nabízí tzv. polozátěžové koberce (do bytů a domů), vysokozátěžové koberce (pro kanceláře, hotely, školy apod.) a zátěžové koberce do „extrémních“ podmínek (restaurace, obchodní centra…). Vy si však vystačíte s prvním nebo druhým typem, extrémně zátěžový koberec je pro běžné využití zbytečně nákladný.

Jak se pozná kvalita?

Není zátěžový koberec, jako zátěžový koberec. I u tohoto sortimentu platí, že je vhodné porovnat kvalitu jednotlivých výrobků. Mohou se lišit gramáží, hustotou a výškou vlasů, typem podkladu a typem materiálu.

Logicky platí, že kvalitnější jsou koberce s vyšší gramáží a hustotou vlasů. Na výšce příliš nezáleží, ta bývá u tohoto typu koberce poměrně malá. Velký vliv na odolnost a životnost však má materiál – levné koberce se vyrábí z polyamidu a polypropylenu, případně kombinace obojího.

Co se týče podkladu, vyrábí se z gumy, ale také z latexu a méně často z filcu. Kvalitní koberce mají podložky uzpůsobené proti opotřebení od koleček židlí (tzv. actionback).

Nyní již víte, na co se při výběru zátěžového koberce zaměřit. Levné koberce najdete na www.aaapodlahy.cz.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.