Doplňky oken – praktické a stylové

Holé okno sice působí na optické zvětšení a prosvětlení prostoru, je ovšem nepřítelem, pokud jde o soukromí a také o udržování příjemných teplot interiéru hlavně v letních měsících. Z toho důvodu také jen málo oken u nás zůstává bez jakéhokoli stínění. Možností je ovšem na výběr tolik. Jaké stínění tedy zvolit?

Pravděpodobně většina lidí volí kompromis mezi praktickou stránkou a stylovým cítěním. Pokud pomineme klasické žaluzie, které má u nás na oknech většina českých domácností a které stylem tolik neoplývají, zato ovšem dominují praktičností, zůstanou nám na výběr především rolety a jim podobné, nebo některé z vnějších systémů stínění.

Styl na oknech

Mezi opravdu silně designové prvky, které si lze na okna pořídit patří bezpochyby japonské posuvné stěny. Jsou známy již tisíce let, ovšem k nám dorazily teprve relativně nedávno. Jedná se o látkové stěny tvořené několika částmi uchycenými v kolejnici na stropě nebo na stěně nad oknem. Mohou mít různou míru průsvitnosti podle použitého materiálu, ale mohou také zcela zatemňovat. O barvách a vzorech by se daly popsat stohy papíru. Látky ovšem vždy nabízely vůbec nejvíce variabilní úpravy interiéru, a i když se v případě japonských posuvných stěn jedná o syntetické látky, platí to stále.

Klasikou jsou pak rolety. I ty jsou vyrobeny z umělých látek, takže o nich platí stejná míra rozmanitosti, jako u posuvných stěn. U látkových rolet je sice malá nevýhoda, že neumožňují tak plynulou regulaci světla, jako například žaluzie. Můžete je samozřejmě zafixovat v libovolné poloze. Prostup světla látkou ale bývá minimální – u běžných zatemňovacích rolet, takže světlo může do interiéru proudit přímo volnou částí okna, zatímco zbytek je zcela zatemněn.

Se stylem lze okna zatemnit také zvenčí a to s využitím kazetových markýz. Běžně se jako venkovní stínění nabízejí kovové rolety nebo žaluzie. Jsou jistě praktické, ale chybí jim styl. Markýzy naopak dům zvenčí přímo dekorují při současném efektivním stínění oken nebo prosklených dveří.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.