Dostatek čerstvé zeleniny na podzim? Zkuste druhý výsev s pomocí zakrývacích textilií!

Víte, že i v září a říjnu si můžete dopřát plodiny, které má většina z nás zařazené jako typicky jarní? Pokud se totiž koncem léta zaměříte nejen na sklizeň rajčat, okurek a dýní, ale i na novou výsadbu ředkviček a salátů, můžete si výhod čerstvé zeleniny užívat ještě následující měsíce. Péče o záhonky bude dost podobná, jako na jaře. Co byste si měli ohlídat?

Vhodná odrůda je záruka úspěchu

Ideální pro pozdně letní výsev jsou nejrůznější druhy salátů (odrůdy Mars, Saturn, Jupiter nebo celoroční Merkurion či Medim) a samozřejmě polníček, který vydrží i přezimovat. Rychle vám vyroste taky mangold nebo špenát a roketa (rukola). Oblíbenou podzimní zeleninou jsou i ředkvičky, zejména odrůda Prima a celoroční Kvinta.

Zakrývací textilie – proti chladu i nevítaným škůdcům

Zatímco na jaře jsou největším nepřítelem právě vzešlých rostlinek přízemní mrazíky, na vrcholu léta se zahrada hemží škůdci, především malými broučky dřepčíky. Ti dokážou zlikvidovat nejen čerstvě vyklíčené rostlinky, ale především listy brukvovitých rostlin (zelí, kapusta, mangold, kedluben).

Pokud tedy chcete pěstovat zeleninu pro vlastní potřebu, a nekrmit zbytečně škůdce, pořiďte si lehkou bílou zakrývací textilii. Když z ní vytvoříte tunel, odříznete dřepčíkům cestu a zároveň ponecháte rostoucí zelenině dostatek prostoru.

Druhou výhodou zakrývacích textilií je ochrana před povětrnostními podmínkami a rychlení růstu. Zpočátku mohou textilie sloužit jako zastínění, hlavně u salátů, kterým prudké sluneční světlo nesvědčí. U výsevu ke konci léta zase přispějí k urychlení růstu, protože teplé počasí babího léta může rychle skončit a v chladných plískanicích už moc zeleniny nevyroste.

Jíst domácí zeleninu i na podzim vás určitě bude bavit. A aby byly rostlinky dobře chráněné, objednejte si v e-shopu Agrotex přesně ten rozměr zakrývací textilie, který potřebujete.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.