Jak na výběr LED žárovky?

Energie zdražuje stejně jako vlastně všechno. Není se tak čemu divit, že všichni hledáme nějakou cestičku, jak ušetřit. Kdo chce ušetřit na energiích, ten by měl začít doma, třeba u žárovek. Klasické žárovky jsou na energie náročné, LED žárovky jsou úspornější. Jak vybrat ty pravé?

LED žárovky jsou to pravé pro vaše osvětlení

Možná vás od jejich pořízení dosud odrazovala cena, možná jste byli spokojeni s těmi, co máte doma. Doba se ale mění, tak proč nezměnit i žárovky? Obzvlášť v dnešní době, kdy ceny energie stoupají prakticky pořád, se výměna za LED zdroje světla opravdu vyplatí. Jsou úspornější, déle vám vydrží a neobsahují navíc rtuť, takže jakmile je rozsvítíte, rozzáří se rovnoměrným příjemným světlem.

Víte, že ve srovnání s klasickými žárovkami můžete jejich použitím ušetřit až 90 % energie? V porovnání s halogenovými žárovkami pak 60 %.

Na čem při výběru LED žárovek záleží?

LED žárovky jsou čím dál populárnější, ať už je pořizujete do bytu nebo do exteriéru, vždy je třeba vybírat je s rozmyslem. Patice si jistě pohlídáte, co dál?

Kam LED žárovky vybíráte?

Prvním krokem při výběru žárovky je znát místo a svítidlo, pro které žárovku vybíráte. Jinou si pořídíte do kuchyně, jinou do obýváku, jinou do ložnice nebo dětského pokoje. Zaměřte se i na patici a na rozměr žárovky.

Náš tip: Ideálně si svou starou žárovku vezměte k ruce a LED žárovku vybírejte podle ní.

Světelný tok

U běžných žárovek jsme se orientovali podle výkonu ve wattech, LED žárovky se vybírají podle světelného toku, který se udává v lumenech. Čím více lumenů (lm), tím více světla LED žárovka vydává.

Běžná žárovka s výkonem 25 W odpovídá LED žárovce s 220-230 lm, 40 W pak 410-430 lm. Žárovka se 60 W se rovná 700-750 lm a 100 W pak 1300-1400 lm.

Barva světla

Každá místnost si žádá jinou barvu světla, která se udává v Kelvinech. Čím je hodnota vyšší, tím je barva světla studenější a naopak.

  • Teplá bílá má méně než 3300 Kelvinů a připomíná tradiční žárovku. Má načervenalý podtón, barva světla je žlutá. Hodí se do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje a vůbec všude, kde se chceme cítit příjemně.
  • Studená bílá s hodnotou mezi 3300 a 5300 Kelviny se označuje i jako neutrální bílá a hodí se na práci a soustředění.
  • Bílá barva denního světla má převážně modrý podtón, vypadá skutečně studeně a své využití najde např. ve sklepě.

Chcete stmívatelné osvětlení?

Mnozí z nás sem tam zatouží ztlumit světlo a užívat si příjemné atmosféry, do které se jasné a oslnivé světlo prostě nehodí. Ani s LED žárovkami se stmívatelného osvětlení vzdávat nemusíte, jen si před koupí zkontrolujte, že právě ta vaše vybraná žárovka tuto funkci má.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.