Zdi jako dekorativní prvek – tapety nebo malba?

V dnešní době je už téměř normou zapojit do kreativního interiéru také stěny bytu, a to právě malováním či tapetováním. Pomocí vhodně zvolené barvy či vzoru totiž lze dosáhnout neočekávaných výsledků a celkový dojem z pokoje buď zjemnit, či naopak oživit a ozvláštnit. Pokud se však nemůžete rozhodnout, zda k dekoraci stěn využít tapety či malbu, zde je několik užitečných rad.

Tapety po dlouhé odmlce znovu zažívají velký návrat, a to v podobě výrazných vzorů a jasných barev. Představují poněkud finančně náročnější řešení, které navíc zabere více času, vše vám ovšem vynahradí výsledek, který stojí za pár kapek potu. Tapety se vyznačují tlumením propustnosti stěn a snadno také zakryjí nevzhlednou zeď. Tapety představují také jistou ochranu před plísní, nehodí se však do bytů, kde se kouří, jelikož nasávají pachy. Je třeba myslet také na to, jak moc bude stěna namáhána a podle toho zvolit druh tapety. Nejméně odolné jsou tapety papírové, pro používanější místnosti jako předsíň či chodba se tak hodí vinylové tapety, které se dají snadno omýt.

Oproti tapetám představuje malba levnější a také mnohem jednodušeji aplikovatelnou dekoraci stěn. Výhodou jsou široké možnosti při výběru odstínu, kdy si v obchodě můžete přímo zvolit výslednou barvu a její sytost. Dbejte i na psychologie barev. Pokud se vám často mění vkus a rádi byste stále v novém bytě něco měnili, je malba vhodnou variantou. V případě, že vás nudí jednolitá barevná plocha, lze využít válečků s vystouplou texturou, se kterými dosáhnete mnohem zajímavějších výsledků.

Velmi zajímavým kompromisem je využití obou variant – malby i tapety. Pokud použijete výraznou tapetu na jednu stěnu a zbylé zdi vymalujete tlumenějším tónem či jeho variací, jistě nebudete zklamáni. Pokud máte například nízký strop, zvolte jemné svislé pruhy, vodorovné místnost naopak prodlouží.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.